Aktualności
12.03.2018

Renault Ez-Go Łatwo przyszło

Renault drąży wątek całkowicie autonomicznych samochodów, współdzielenia osobistych środków transportu i inteligentnych miast, w których ludzie, maszyny i budynki tworzą jeden organizm. Jednym z pojazdów, które miałyby funkcjonować w przyszłości w takim właśnie systemie jest koncept o nazwie Ez-Go, który można zobaczyć i dotknąć już dziś.

Renault wymyśliło Ez-Go (czytać jak "Easy go") z okazji osiemdziesiątego ósmego salonu samochodowego w Genewie, który dla zwiedzających będzie otwarty jeszcze do osiemnastego marca. Pojazd realizuje koncepcję "Easy Life", według której mieszkańcy miast przyszłości będą mieli dostęp do autonomicznych samochodów w formie współdzielonej usługi, dostępnej na zamówienia poprzez urządzenia przenośne i inne formy komunikacji z Internetem, jak choćby terminal na stacji wynajmu przy dworach kolejowych lub zagłębiach biurowych i fabrycznych. Prawo jazdy nie będzie wymagane.

Renault EZ-GO

Renault Ez-Go jest autonomicznym pojazdem robotem o napędzie elektrycznym (jeden silnik na przedniej osi), który nie potrzebuje kierowcy i nie ma kierownicy. Pojazd przeznaczony jest do przewozu osób na terenie miast i obszarów podmiejskich, a na swoim pokładzie może zmieścić do sześciu pasażerów. Dzięki dużej, otwieranej razem z dachem klapie w tylnej części do środka będzie można wjechać również z wózkiem dziecięcym, rowerem lub na wózku inwalidzkim. Zwrotność i bezpieczeństwo auta mają zapewnić cztery koła skrętne w układzie 4Control oraz ograniczenie prędkości maksymalnej do jedynie pięćdziesięciu kilometrów na godzinę. Baterie pojazdu będzie można ładować indukcyjnie na postoju.

Renault EZ-GO

Komunikacja z pojazdem, zarówno pasażerów jak i przechodniów, odbywa się poprzez ekrany w środku i na zewnątrz oraz rozbudowane aplikacje na urządzenia mobilne. Maszyna mierzy 5,2 metra długości i waży 1700 kilogramów, z którym 300 kilogramów stanowi akumulator. Renault planuje udostępnić swoim pierwszym klientom, przede wszystkim większym firmom poszukującym zwiększenia mobilności swoich specjalistów, pierwsze tego typu pojazdy jeszcze przed rokiem 2022. Już dzisiaj usługa współużytkowania samochodów elektrycznych Renaulta we współpracy z firmą Ferrovial działa w Madrycie i obejmuje 500 sztuk modelu Zoe, a we Francji dla użytkowników firmowych i indywidualnych działa aplikacja Renault Mobility pozwalająca na samoobsługowy wynajem aut marki przez całą dobę.

Skomentuj na forumUdostępnij