Bugatti Veyron Grand Sport Venet - Wzór skróconego mnożenia

Bugatti Veyron trafił po raz kolejny na wystawę sztuki współczesnej. Tym razem mowa o trwającej do niedzieli włącznie ekspozycji Art Basel Miami Beach w Kolekcji Rodziny Rubell i specjalnym egzemplarzu Veyrona Grand Sport. Najszybszego roadstera świata uświetnił swoim talentem Bernar Venet.

Venet działa od przeszło pół wieku i znany jest między innymi z szeregu rzeźb tworzonych przez połączone ze sobą łuki. W sztuce Francuza ważną rolę odgrywają figury geometryczne i matematyka - nie inaczej jest w przypadku Veyrona. Motywem przewodnim jedynego w swoim rodzaju Bugatti są... wzory, którym inżynierowie marki posługiwali się przy jego opracowaniu.

Matematyczne formuły pokryły część przodu i boki auta, sprawiając wrażenie częściowo zerwanych pędem powietrza. Karoserię wykończono w kolorach miedziowym i czarnym, podobnie felgi auta. Cyfry i liczny, tym razem wyszywane, przedarły się także do wnętrza. W środku znalazł się też podpis Veneta i płaskorzeźba przypominająca jego najbardziej znane dzieła. Ten sam kształt trafił na klapkę wlewu paliwa.

Technologicznie Grand Sport Venet pozostał nietknięty. Potężną maszynę napędza poczwórnie doładowany silnik W16 o pojemności prawie ośmiu litrów, mocy 1001 koni mechanicznych i momencie obrotowym 1250 niutonometrów. Ważący prawie 1970 kilogramów samochód potrzebuje zaledwie niecałe 2,7 sekundy na rozpędzenie się do 100 km/h! Prędkość maksymalna ogranizona jest do 407 km/h (do 375 km/h bez specjalnego kluczyka).

Wyjątkowy Veyron Grand Sport Venet pozostanie w Kolekcji Rodziny Rubell jeszcze tylko dzisiaj i jutro. Dalszych planów co do jego osoby Bugatti nie zdradza. Podobnie z ceną auta. Produkcję Veyrona w nadwoziu coupe, limitowaną do 300 sztuk, już zakończono. Grand Sport, który debiutował w sierpniu 2008 roku, limitowany jest do 150 egzemplarzy. Do października tego roku zbudowano dopiero 40.

08.12.2012, źródło/zdjęcia: Bugatti

Zobacz wcześniejsze wiadomości