Zdjęcie Lamborghini Asterion LPI910-4

Lamborghini Asterion LPI910-4

Zobacz zdjęcia (80)
  • 910 KM
  • ? Nm
  • 3 s
  • 320 km/h
Przybliżony czas czytania: 4 minuty i 40 sekund.

Stephan Winkelmann, prezes Automobili Lamborghini, zapytany przy okazji premiery coupe Huracan LP610-4 na salonie samochodowym w Genewie w 2014 roku o najbliższą przyszłość marki dość jednoznacznie wykluczał z niej pojazdy hybrydowe. Ze względu na koszty produkcji, koszty opracowania oraz masę i cenę samego samochodu pomysł na budowę konkurenta dla LaFerrari, McLarena P1 i Porsche 918 Spydera został całkowicie odrzucony. Ponadto DNA marki nakazywało trzymać się wyłącznie wolnossących silników benzynowych... do czasu aż technologia, szczególnie w dziedzinie baterii, pójdzie do przodu.

W ciągu kolejnych siedmiu miesięcy sytuacja nie uległa drastycznej zmianie, ale nastroje w Lamborghini z pewnością stały się hybrydom bardziej przychylne. Pierwszego października podczas wieczoru premier Volkswagena, poprzedzającego otwarcie salonu samochodowego w Paryżu, Winkelmann wjechał na scenę w nowym, błękitnym coupe włoskiej marki. Maszyna otrzymała imię Asterion oraz oznaczenie LPI910-4, w którym "I" odnosiło się do "Ibrido" - po włosku "hybrydowy".

Demonstracyjny Asterion wybrał się tam, gdzie nie dotarł wcześniej żaden inny samochód Lamborghini i został opracowany w całości wewnątrz firmy, która w dobie hybryd i silników spalinowych z turbodoładowaniem nie chciała zostać z nowymi technologiami w tyle. Nazwę samochodu zaczerpnięto z mitologii greckiej: imię Asterion nosił według niej król Krety oraz, co znacznie ważniejsze, Minotaur, który był hybrydą człowieka i byka. Trudno o bardziej trafny wybór.

Hybryda z Sant'Agata Bolognese powstała wokół mechanizmów z modelu Huracan i węglowego kadłuba, opartego na szkielecie Aventadora, ale przybrała zupełnie inną formę, niż seryjne samochody Lamborghini. Zamiast płaskiego, szerokiego coupe Włosi przygotowali coś na kształt typowego grand tourera: luksusowe coupe do codziennego podróżowania, a nie zdzierania opon na torach z silnikiem umieszczonym centralnie. Jest nim jednostka z seryjnego LP610-4: wolnossące V10 o pojemności 5,2 litrów z suchą miską olejową, bezpośrednim wtryskiem paliwa (Iniezione Diretta Stratificata) oraz pośrednim, wielopunktowym wtryskiem paliwa MPI. Najważniejsze parametry ani drgnęły: 610 koni mechanicznych mocy oraz 560 niutonometrów momentu obrotowego.

Pozostałe 300 koni mechanicznych w oznaczeniu Asteriona bierze się aż z trzech silników elektrycznych. Jeden umieszczony jest między 7-stopniową, dwusprzęgłową skrzynią biegów w układzie transaxle (skrzynia przy tylnej osi za silnikiem), a silnikiem i służy przede wszystkim jako rozrusznik oraz prądnica. Dwa pozostałe umieszczono przy przednich kołach i oprogramowano systemem inteligentnego rozdziału momentu obrotowego. Zdefiniowano trzy tryby jazdy: "Zero" czyli o zerowej emisji spalin, "I" czyli hybrydowy oraz "T" czyli wykorzystujący tylko silnik cieplny ("Termico").

Energia elektryczna niezbędna do zasilenia całego układu napędowego przechowywana jest w litowo-jonowych bateriach, które upchnięto w tunelu środkowym przed silnikiem. Wolną przestrzeń otrzymano po usunięciu mechanizmów, które w seryjnych Lamborghini odpowiadają za przenoszenie napędu nie tylko na tylne, ale również na przednie koła. Ładowanie baterii odbywa się w czasie jazdy poprzez system odzyskiwania energii lub na postoju ze zwykłego gniazdka lub stacji o wysokim napięciu. Cała paczka razem z silnikami elektrycznymi i osprzętem waży około 250 kilogramów.

W trybie elektrycznym odziany w karoserię z włókien węglowych Asterion może pokonać do 50 kilometrów z prędkością do 125 km/h. Bestia godna tego imienia budzi się w nim w trybie hybrydowym. Na rozwinięcie 100 km/h pojazd traci wtedy tylko trzy sekundy, a jego prędkość maksymalna sięga 320 km/h. Razem z silnikiem spalinowym budzą się jeszcze większe możliwości auta, czyli znane z seryjnych Lamborghini tryby jazdy Strada, Sport oraz Corsa. Średnie zużycie paliwa, mierzone według obowiązujących norm: skromne 4,12 litry na 100 kilometrów.

Koncept pokryto lakierem Blue Elektra, a jego kształty nakreślono znacznie mniej ostrymi liniami i krawędziami, które definiują super sportowego Aventadora i Huracana, o szalonym Veneno nie wspominając. To celowy zabieg, mający podkreślić mniej wybuchową naturę auta i wskazać kierunek, w którym mogą pójść przyszłe modele Lamborghini nowych segmentów. Nowością jest układ aktywnego chłodzenia powietrzem: przednie wloty z siatką metalową i siatką tytanową, które zachodzą na siebie. Ruchome są także trzy szklane płyty, które tworzą pokrywę silnika i obracają się w zależności od wybranego trybu jazdy.

Dwuosobowe wnętrze obszyto skórą w odcieniach Bianco Celaeno i Marrone Attis, ozdobiono elementami z aluminium, włókien węglowych i tytanu, a w ręce kierowcy oddano kierownicę inspirowaną legendarną Miurą. Na środku umieszczono tablet, za pośrednictwem którego można sterować różnymi funkcjami auta, od sprzętu grającego po nawigację satelitarną i który można zabrać ze sobą.

Tekst: Przemysław Rosołowski
Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014

Skomentuj na forumUdostępnij
Galeria (zdjęć: 80)
  • Lamborghini Asterion LPI910-4 - Zdjęcie 1
  • Lamborghini Asterion LPI910-4 - Zdjęcie 2
  • Lamborghini Asterion LPI910-4 - Zdjęcie 3
  • Lamborghini Asterion LPI910-4 - Zdjęcie 4
  • Lamborghini Asterion LPI910-4 - Zdjęcie 5
  • Lamborghini Asterion LPI910-4 - Zdjęcie 6
  • Lamborghini Asterion LPI910-4 - Zdjęcie 7
  • Lamborghini Asterion LPI910-4 - Zdjęcie 8
  • Lamborghini Asterion LPI910-4 - Zdjęcie 9
  • Lamborghini Asterion LPI910-4 - Zdjęcie 10
  • Lamborghini Asterion LPI910-4 - Zdjęcie 11
  • Lamborghini Asterion LPI910-4 - Zdjęcie 12
  • Lamborghini Asterion LPI910-4 - Zdjęcie 13
  • Lamborghini Asterion LPI910-4 - Zdjęcie 14
  • Lamborghini Asterion LPI910-4 - Zdjęcie 15
  • Lamborghini Asterion LPI910-4 - Zdjęcie 16
  • Lamborghini Asterion LPI910-4 - Zdjęcie 17
  • Lamborghini Asterion LPI910-4 - Zdjęcie 18
  • Lamborghini Asterion LPI910-4 - Zdjęcie 19
  • Lamborghini Asterion LPI910-4 - Zdjęcie 20
Zdjęcia: Lamborghini, Newspress, BMW Dane techniczne i osiągi
Rocznik2014
Typkoncept
UKŁAD NAPĘDOWY
Silnik spalinowyV10
  Położeniecentralne
  Pojemność5204 cm³
  Moc610 KM
  Moment obrotowy560 Nm
Skrzynia biegówauto 7
Napęd elektryczny3 silniki
  Położenie2 przód, 1 tył
  Moc300 KM
Całkowita moc910 KM
Napęd4 koła
WYMIARY
Masabrak danych
Długośćbrak danych
Szerokośćbrak danych
Wysokośćbrak danych
Opony przód20
Opony tył21''
OSIĄGI
0-100 km/h3 s
Prędkość maks.320 km/h
Średnie spalanie4.1 l/100km
Inne prezentacje