Zdjęcie Abt R8

Abt R8

 • 420 KM
 • 430 Nm
 • ? s
 • ? km/h
Przybliżony czas czytania: 3 minuty i 30 sekund.

Z wyróżnieniem się spośród tłumu za kierownicą Audi R8 raczej żadnych problemów być nie powinno. Od każdej reguły można jednak znaleźć wyjątki i także w przypadku tak charakterystycznego auta jak R8 niektórzy mogą kwestionować jego wyjątkowość. Na przeciw tym podobnym wątpliwościom oscylującym na niedostępnych dla zwykłego zjadacza chleba poziomach abstrakcji coraz częściej wychodzą tunerzy. W przypadku supercoupe spod znaku czterech pierścieni na największą uwagę zasługuje chyba propozycja niemieckiego Abt.

Bawarski tuner z Kempten plany wzięcia się za R8 ogłosił już w kwietniu 2007 roku, wypuszczając przy tej okazji rendery soczyście pomarańczowej wizji. Planowane zmiany poza odważnym pakietem nadwoziowym obejmować miały między innymi założenie 20-calowych felg oraz podniesienie mocy silnika o 110 koni mechanicznych aż do 530 KM, co skutkować miałoby spadkiem przyspieszenia do setki do zaledwie 3,9 sekund i prędkością maksymalną rzędu 317 km/h. Na deser zostawiono odniżenie masy niektórych elementów konstrukcji oraz system pozwalający na regulację wysokości zawieszenia oraz ciśnienia i skoku amortyzatorów. W ten sposób Abt chciało wywindować R8 tam, gdzie od początku powinno być jej miejsce: między Ferrari F430, Lamborghini Gallardo i najmocniejsze wariacje Porsche 911.

Premierę auta zapowiedziano na jesień, ale rzeczywista prezentacja miała miejsce pod koniec listopada na salonie w Essen. W kwestiach stylistycznych spełniono niemal wszystkie założenia a lista zmian, jakie zaszły w wyglądzie jest naprawdę długa. Z tyłu z oryginału pozostały właściwie tylko lampy. Zmieniono cały pas, który pierwotnie obejmował kraty wylotów powietrza i rejestrację, którą przesunięto teraz na sam dół i otoczono karbonowym panelem zabarwionym na czerwono. Zmieniono także dyfuzor i aranżację czterech końcówek układu wydechowego a na klapie zamontowano wydatny spoiler. Łagodniej potraktowano przód. Zmieniono kształt grilla i bocznych wlotów powietrza, w które wstawiono po dwa, pionowe żeberka w miejsce trzech poziomych (pierwotne plany zakładały pojedyncze, poziome żebra oraz karbonową maskę, którą ostatecznie pozostawiono bez zmian). Żeberka podobnie jak panel z tyłu i środkową część przedniego spoilera zabarwiono na czerwono. Ten sam kolor znajdziemy w całkowicie przemodelowanych bocznych wlotach powietrza tuż za drzwiami. Zmieniono także kształt progów. Większość elementów składających się na cały body kit wykonano z włókien węglowych oraz wzmacnianego nimi plastiku, dzięki czemu masa całego samochodu uległa nieznacznemu zmniejszeniu.

Abt dodało od siebie jeszcze oryginalne, 20-calowe felgi, sportowe zawieszenie z nowymi sprężynami, układ hamulcowy z tarczami o średnicy aż 380 milimetrów a także maty pod nogi oraz wielofunkcyjną, obszytą skórą kierownicę. A gdzie turbodoładowanie? Gdzie dodatkowe 110 KM mocy? Nie ma. Abt nie wiedzieć czemu ograniczyło się właściwie jedynie do wyglądu auta...

Klient w granicach rozsądku może wybrać dowolne, dwukolorowe malowanie nadwozia a także indywidualnie dobrać pakiet nadwoziowy. Za 238 euro tuner pokryje felgi dowolnym lakierem. Koszt samych felg to 861 euro za przednią i 1000 euro za tylną dla wersji matowych oraz odpowiednio 1000 i 1071 euro dla felg polerowanych. Cena całego pakietu wraz z wliczonym podatkiem i kosztem testu sprawnościowego to 46,4 tysiące euro. R8 po udanej "operacji" można odebrać bezpośrednio w siedzibie tunera w Kempten (za symboliczną opłatą auto może być dostarczone bezpośrednio do klienta).

Tekst: Przemysław Rosołowski.
Ostatnia aktualizacja: 05.02.2008

Skomentuj na forumUdostępnij
Galeria (zdjęć: 8)
 • Abt R8 - Zdjęcie 1
 • Abt R8 - Zdjęcie 2
 • Abt R8 - Zdjęcie 3
 • Abt R8 - Zdjęcie 4
 • Abt R8 - Zdjęcie 5
 • Abt R8 - Zdjęcie 6
 • Abt R8 - Zdjęcie 7
 • Abt R8 - Zdjęcie 8
Zdjęcia: Abt Dane techniczne i osiągi
Rocznik2007
Typtuning
Cena150 000 €
UKŁAD NAPĘDOWY
Silnik spalinowyV8
  Położeniecentralne
  Pojemność4163 cm³
  Moc420 KM
  Moment obrotowy430 Nm
Skrzynia biegówsekw/man, 6 st.
Napęd4 koła
WYMIARY
Masabrak danych
Długośćbrak danych
Szerokośćbrak danych
Wysokośćbrak danych
Rozstaw osi2650 mm
Rozstaw kół przód/tył1632/1595 mm
Opony przód245/30 R 20
Opony tył305/25 R 20
OSIĄGI
0-100 km/hbrak danych
Prędkość maks.brak danych
Inne prezentacje