Kalkulatory jednostek

W świecie samochodów obowiązuje równie dużo standardów, co różnego podejścia do nich. Wątpliwości zaczynają się już przy samym wyrażeniu mocy układu napędowego: kilowaty, konie mechaniczne, a do tego różne podejście do liczenia całkowitej mocy elektryków i hybryd. Różnymi jednostkami, zależnie od kraju i regionu, wyrażany jest również moment obrotowy, masa własna czy zużycie paliwa. Poniżej znajdziecie kilka prostych kalkulatorów, które pozwolą w jakimś stopniu rozpracować różne jednostki i porównać różne dane techniczne.

Kalkulator mocy

Podstawową jednostką mocy jest wat i jego wielokrotności (kW), ale w odniesieniu do mocy samochodów dużo popularniejszy jest koń mechaniczny (KM, a za granicą PS, CV czy CH). A ten bywa różny między Polską czy USA i Wielką Brytanią, gdzie horsepower (hp) i brake horsepower (bhp) ma nieco inny przelicznik.

Kalkulator momentu obrotowego

Przyjęło się, że jednostką momentu obrotowego jest niutonometr (Nm), ale nie wszędzie. W standardach USA czy Wielkiej Brytanii spotyka się funty na stopę (lbs/ft), a dawniej stosowane były jeszcze kilogramometry, znane również jako kilogram-siła metr (kGm).

Kalkulator masy

Z europejskiego punktu widzenia masę własną auta wyraża się w kilogramach. Sama definicja masy własnej bywa różna, zależnie od standardów pomiarowych (na sucho, z płynami eksploatacyjnymi, z częściowo wypełnionym zbiornikiem paliwa, z kierowcą lub bez, z bagażem lub bez). Kraje anglojęzyczne ponownie odstają od tej reguły: tutaj spotyka się z funtami (lbs).

Kalkulator prędkości

Przywykliśmy do wyrażania prędkości samochodów w kilometrach na godzinę, a jeśli zajdzie taka potrzeba, również w metrach na sekundę. Kraje anglojęzyczne mają na to inne pomysł: prędkość wyrażana jest tam w milach na godzinę.

Kalkulator zużycia paliwa

Paliwo tankujemy w litrach i przejeżdżamy na nim kilometry. Zużycie paliwa wyrażamy w litrach na sto kilometrów - dość proste (l/100km). Ale nie w krajach anglojęzycznych, które nie mogą dogadać się nawet między sobą. Rządzą tam mile na galonie (mpg), ale galon imperialny w Wielkiej Brytanii nie jest równy galonowi z USA i amerykańskie mph jest znacząco różne od brytyjskiego.

Kalkulator pojemności

Pojemność zbiornika paliwa oraz samego silnika w wydaniu europejskim określa się w litrach (l), a jeśli chcemy być bardziej dokładni to w centymetrach sześciennych (cm³). Pojemność zbiorników paliwa w krajach anglojęzycznych wyrażana jest galonach, więc pojemność silnika wyrażana jest w takim USA w... calach sześciennych (cu in)! A niech to! Jeszcze ciekawiej robi się przy innych pojemnościach, jak pojemność bagażnika, ale to przemilczmy.