Zdjęcie DC Gaia

DC Gaia

  • 276 KM
  • ? Nm
  • ? s
  • 241 km/h
Przybliżony czas czytania: poniżej 2 minut.

W 2002 roku na genewskim salonie modelem o nazwie Infidel pokazała się indyjska firma Dilip Chhabria Design. Oryginalne, agresywnie stylizowane, zgrabne auto było pierwszym sportowym coupe zaprojektowanym przez DC, bazując na podzespołach Toyoty. Autko budowane na specjalne zamówienie już kolejnej wiosny doczekało się powiększenia swojego do tego momentu jednomodelowego grona. Na salonie samochodowym w Genewie w 2003 roku zaprezentowano coupe Gaia, którego nazwa oznacza tyle co Matka Ziemia.

Muskularne auto, inspirowane historycznymi modelami takimi jak Bentley Blower i Bugatti Royale, mieści w swym eleganckim wnętrzu dwie osoby. Ręcznie wykonaną kabinę pasażerską wypełnia wysokiej klasy skóra w dwóch odcieniach oraz akcenty z lśniącego aluminium. W centralnej części deski rozdzielczej umieszczono ekran informacyjny.

Z przodu auta rozpościera się potężny grill, którego pewnie nie powstydziłaby się niejedna ciężarówka. Szerokość pojazdu przekracza dwa metry a panele nadwozia wykonano ręcznie. Tył Gaii to zupełnie inna historia - kombinacja ostrych i obłych linii oraz wystających elementów przypomina co najmniej statek obcych. Największe wrażenie robi jednak linia boczna. Długa maska, mała szczelina okna bocznego i połyskujące, 22-calowe alufelgi nie pozostawiają wątpliwości z samochodem jakiej klasy mamy do czynienia.

Technicznie Gaia bazuje na Mitsubishi Lancerze. Napędza ją także silnik zapożyczony od Japończyków. Jest to jednostka o pojemności tylko półtora litra, ale dzięki turbosprężarkom rozwijająca moc conajmniej 215 koni mechanicznych (niektóre źródła podają też 276 KM). Prędkość maksymalna ma oscylować w okolicach 150 mil na godzinę, czyli 241 km/h.

Gaia miała wejść do produkcji w 2006 roku a wytwarzaniem miała zająć się nowa fabryka w Europie, najpewniej w Niemczech. Auto pozostało jednak tylko efektownym prototypem.

Tekst: Przemysław Rosołowski.
Ostatnia aktualizacja: 06.09.2007

Skomentuj na forumUdostępnij
Galeria (zdjęć: 4)
  • DC Gaia - Zdjęcie 1
  • DC Gaia - Zdjęcie 2
  • DC Gaia - Zdjęcie 3
  • DC Gaia - Zdjęcie 4
Zdjęcia: Dilip Chhabria Design Dane techniczne i osiągi
Rocznik2003
Typcoupe, prototyp
UKŁAD NAPĘDOWY
Silnik spalinowyrzędowy, 4 cyl.
  Położenieprzód, poprzecznie
  Pojemność1468 cm³
  Moc276 KM
  Moment obrotowybrak danych
WYMIARY
Masa2250 kg
Długośćbrak danych
Szerokość2032 mm
Wysokośćbrak danych
Rozstaw osi2946 mm
Opony przód22''
Opony tył22''
OSIĄGI
0-100 km/hbrak danych
Prędkość maks.241 km/h
Inne prezentacje