Zdjęcie Lamborghini SC18 Alston

Lamborghini SC18 Alston

Zobacz zdjęcia (20)
  • 770 KM
  • 720 Nm
  • ? s
  • ? km/h
Przybliżony czas czytania: 5 minut.

W roku 2013, na który przypadło pięćdziesięciolecie działalności Automobili Lamborghini, włoska marka z okazji swoich urodzin przygotowała serię specjalnych wydarzeń, rocznicowe modele oraz zmiany we własnych strukturach. Wiosną ogłoszono powołanie do życia nowego oddziału, Lamborghini Squadra Corse, dedykowanego sportom samochodowym i samochodom wyścigowym, z fabrycznym pucharem Lamborghini Super Trofeo oraz globalnymi zawodami dla aut klasy GT3 na czele.

W tym samym czasie głównym bohaterem wspomnianych serii było coupe Gallardo, a pierwszym samochodem torowym, firmowanym przez Squadra Corse zostało zmodernizowane Gallardo GT3 FL2. Kilka miesięcy później wypuszczono na świat specjalną edycję drogowego Gallardo LP570-4 Squadra Corse. Było to jedno z ostatnich wcieleń Gallardo: na początku 2014 roku zadebiutował jego następca, zupełnie nowy Huracan z 610-konnym V10, któremu wróżono wyścigową karierę na całym globie. Jednocześnie z dala od torów trzymano flagowego Aventadora, który napędzany był wolnossącym V12 o pomocy co najmniej 700 koni mechanicznych.

W roku 2018 zakończył się dziesiąty sezon w historii Lamborghini Super Trofeo, które w tym czasie rozrosło się do kilku pucharów na kilku kontynentach: europejskiego, azjatyckiego, północnoamerykańskiego i bliskowschodniego. A w Squadra Corse było jeszcze więcej pracy. Do oddziału dotarło zamówienie na wyjątkowy samochód drogowy, którego środowiskiem naturalnym miały być tory wyścigowe. Efektem pierwszego tego rodzaju przedsięwzięcia zostało super coupe o oznaczeniu SC18 Alston.

Aventador był punktem wyjścia dla SC18. Aventador, który wszedł na rynek jeszcze w 2011 roku, w roku 2016 przeobraził się w zmodernizowanego, 740-konnego Aventadora S, a w roku 2018 doczekał się niesamowitej, 770-konnej ewolucji Aventador SVJ, która pokonała Nordschleife w rekordowym czasie sześciu minut i niespełna 45 sekund. Aventadora, który w ciągu ośmiu lat stał się bazą dla wielu projektów specjalnych i modeli limitowanych, takich, jak Aventador J, Veneno i Centenario, który pozwał z okazji setnej rocznicy urodzin Ferruccio Lamborghini'ego. SC18 wpisuje się idealnie w rodzinę specjałów i po raz kolejny udowadnia, że Lamborghini jest gotowe na wszystko.

SC18 z pewnością nie będzie startował w konkursach prędkości, choć jego linie powstały w ścisłej współpracy z fabrycznym Centro Stile Lamborghini. To torowy brutal, który może przerażać już samym wyglądem, którego detale mogą ginąć pod szarym malowaniem w odcieniu Grigio Daytona. Rozbudowane elementy aerodynamiczne były wzorowane na samochodach wyścigowych i doświadczeniu Squadra Corse: przednia, wentylowana maska przypomina tą z Huracana GT3 Evo, a boczne lotki i kolejne wloty powietrza to elementy kojarzone z Huracanem Super Trofeo Evo. Oko przyciągają też wloty powietrza, podobne do wlotów typu NACA, w tylnych nadkolach, wentylowana pokrywa komory silnika z dwunastoma otworami, pionowa płetwa na tyle oraz wielkie, regulowane ręcznie skrzydło. A także dziesiątki ostrych krawędzi i ostrych kątów, które raczej nie przysłużyłyby się wysokim ocenom w testach zderzeniowych z pieszymi. Prześwit coupe zmniejszono do 109 milimetrów.

Tylne światła w SC18, pasy LED'ów w kształcie leżących liter Y, to rozwiązanie, które widzieliśmy już w limitowanych Veneno i Centenario. Niektóre elementy węglowego nadwozia pomalowano na czerwono, a karoserię ozdobiono dodatkowo numerem 63, który najwyraźniej nawiązuje do powstania Automobili Lamborghini w 1963 roku. Dwuosobową kabinę z kubełkowymi fotelami z włókien węglowych wypełnia Alcantara w odcieniu czerni Nero Ade z szyciem w kolorze czerwieni Rosso Alala.

Sercem maszyny jest umieszczone centralnie wolnossące V12 o pojemności 6,5 litra. Silnik, tak samo, jak w SVJ, dostarcza aż 770 koni mechanicznych przy 8,5 tysiącach obrotów na minutę oraz 720 niutonometrów przy 6,75 tysiącach obrotów na minutę. Cała moc przenoszona jest na wszystkie cztery koła z udziałem zrobotyzowanej skrzyni biegów Independent Shifting Rod o siedmiu przełożeniach. Układ napędowy zakończono zupełnie nowym wydechem.

Za lekkimi, 7-ramiennymi felgami rodem z torów wyścigowych, skrywają się węglowo-ceramiczne tarcze hamulcowe o średnicy 400 milimetrów na przedniej osi i 380 milimetrów na tylnej. Felgi mocowane są centralnie, a maszynę z podłożem łączy ogumienie Pirelli P Zero Corsa. Na uzbrojeniu SC18 znalazło się adaptacyjne zawieszenie z magnetoreologicznymi amortyzatorami, czyli takimi, które wypełniono cieczą reagującą zmianą swojej lepkości na zmianę pola magnetycznego. Dla auta przygotowano również system telemetryczny, pozwalający na śledzenie kluczowych parametrów samochodu i własnych postępów jako kierowcy.

SC18 Alston powstał tylko w jednym egzemplarzu, który został zbudowany na specjalne zamówienie klienta z Chin. Samochód zadebiutował podczas światowego finału fabrycznego pucharu Lamborghini Super Trofeo, który miał miejsce pod koniec listopada 2018 roku na torze Vallelunga we Włoszech. Na miejscu w czasie całego weekendu rozegrano kilka różnych wyścigów, w których udział wzięło kilkadziesiąt załóg w Huracanach w ramach europejskich, azjatyckich i północnoamerykańskich finałów sezonu Super Trofeo.

Tekst: Przemysław Rosołowski
Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018

Skomentuj na forumUdostępnij
Galeria (zdjęć: 20)
  • Lamborghini SC18 Alston - Zdjęcie 1
  • Lamborghini SC18 Alston - Zdjęcie 2
  • Lamborghini SC18 Alston - Zdjęcie 3
  • Lamborghini SC18 Alston - Zdjęcie 4
  • Lamborghini SC18 Alston - Zdjęcie 5
  • Lamborghini SC18 Alston - Zdjęcie 6
  • Lamborghini SC18 Alston - Zdjęcie 7
  • Lamborghini SC18 Alston - Zdjęcie 8
  • Lamborghini SC18 Alston - Zdjęcie 9
  • Lamborghini SC18 Alston - Zdjęcie 10
  • Lamborghini SC18 Alston - Zdjęcie 11
  • Lamborghini SC18 Alston - Zdjęcie 12
  • Lamborghini SC18 Alston - Zdjęcie 13
  • Lamborghini SC18 Alston - Zdjęcie 14
  • Lamborghini SC18 Alston - Zdjęcie 15
  • Lamborghini SC18 Alston - Zdjęcie 16
  • Lamborghini SC18 Alston - Zdjęcie 17
  • Lamborghini SC18 Alston - Zdjęcie 18
  • Lamborghini SC18 Alston - Zdjęcie 19
  • Lamborghini SC18 Alston - Zdjęcie 20
Zdjęcia: Lamborghini Dane techniczne i osiągi
Rocznik2018
Typone-off
UKŁAD NAPĘDOWY
Silnik spalinowyV12
  Położeniecentralne
  Pojemność6498 cm³
  Moc770 KM
  Moment obrotowy720 Nm
Skrzynia biegówISR 7
Napędtył
WYMIARY
Masabrak danych
Długośćbrak danych
Szerokośćbrak danych
Wysokośćbrak danych
Rozstaw osi2700 mm
Opony przód20''
Opony tył21''
OSIĄGI
0-100 km/hbrak danych
Prędkość maks.brak danych
Inne prezentacje