Aktualności Prezentacje DNA Artykuły Forum Gra ACLeague Esport
Zdjęcie Alfa Romeo Giulia GTAm

Alfa Romeo Giulia GTAm

Zobacz zdjęcia (156)
  • 540 KM
  • ? Nm
  • 3.6 s
  • ? km/h
Przybliżony czas czytania: 4 minuty i 40 sekund.

W roku 1965 dzięki wysiłkom Autodelty, komórki odpowiedzialnej za wyścigowe modele Alfy Romeo, na świat przyszła torowa Giulia GTA, Gran Turismo Alleggerita, która przez kolejne kilka lat rozgrzewała kibiców marki na całym kontynencie i świecie. Niewielkie coupe, oparte na seryjnej Giulii Sprint z karoserią od Bertone, odchudzono do zaledwie 745 kilogramów i wzmocniono do 170 koni mechanicznych, dzięki którym auto obrosło tytułami mistrzowskimi oraz legendą. W chwili jego debiutu Alfa Romeo działała od pięćdziesięciu pięciu lat.

Dokładnie pięćdziesiąt pięć lat później, specjalnie z okazji sto dziesiątych urodzin Alfy Romeo zadebiutowała zupełnie nowa Giulia GTA. To prezent dla kolekcjonerów marki z Mediolanu i samochód mający wynieść jej wizerunek na nowy poziom, który jednocześnie odnosi się do jej sportowych korzeni. Podobnie jak w przypadku pierwszej GTA, która z czasem doczekała się modyfikacji i ewolucji GTAm (GTA modificata), nowy model będzie dostępny również w ekstremalnej specyfikacji, której środowiskiem naturalnym są tory wyścigowe.

Twórcom Giulii GTA przyświecała poprawa aerodynamiki oraz właściwości jezdnych, a przede wszystkim redukcja masy własnej. Punktem wyjścia dla sportowej limuzyny była 510-konna Giulia Quadrifoglio, model wprowadzony w połowie 2015 roku, noszący dumnie logo z czterolistną koniczynką, którego początki sięgają przedwojennych wyścigów grand prix. W porównaniu do Quadrifoglio maszyna schudła o około 100 kilogramów. Taki wynik uzyskano między innymi dzięki wałowi napędowemu z włókien węglowych, panelom karoserii z włókien węglowych (pokrywa silnika, przedni zderzak i nadkola, dach), fotelom z włókien węglowych, wykorzystaniu elementów z aluminium oraz szyb z Lexanu (tył i boki). Pakiet aerodynamiczny - w przypadku GTAm m.in. wielkie skrzydło z tyłu, progi z lotkami oraz ruchomy splitter z przodu - opracowano w ścisłej współpracy z Sauber Engineering, jedną z komórek wchodzących w skład Alfa Romeo Racing, zespołu mistrzostw świata Formuły 1.

Kolejne kilogramy zaoszczędzono na tytanowym układzie wydechowym od Acrapovica, którego końcówki zintegrowano z węglowym dyfuzorem. Aluminiowe felgi o średnicy dwudziestu cali mocowane są na centralnej śrubie wzorem samochodów wyścigowych. Rozstaw kół z przodu i z tyłu powiększono o pięćdziesiąt milimetrów, które dają o sobie znać pod postacią poszerzonych nadkoli. Nowe jest zawieszenie: od sprężyn i amortyzatorów, poprzez tuleje po mniejsze elementy składowe. Układ hamulcowy z węglowo-ceramicznymi tarczami powstał we współpracy z Brembo.

Wnętrze samochodu wyściela Alcantara oraz włókna węglowe. GTA przeznaczona jest dla czterech osób na pełnowymiarowych fotelach z Quadrifoglio, GTAm tylko dla dwóch. W tym drugim przypadku miejsce tylnych siedzeń zajął pałąk bezpieczeństwa, któremu towarzyszą kubełkowe fotele z wielopunktowymi uprzężami, wnęki do przechowywania kasków i gaśnic za plecami kierowcy i pasażera oraz paski zamiast uchwytów do zamykania drzwi. Alfa Romeo zadbała o to, aby Giulia GTAm mimo braku zainteresowania drogami publicznymi była dopuszczona do poruszania się po nich.

Giulia GTA, na której dodatkowo wylądowało logo Autodelty oraz logo z okazji 110-lecia działalności Alfy Romeo, dziedziczy po Quadrifoglio serce: to 2,9-litrowa jednostka V6 z dwiema turbosprężarkami. Włosi zadbali o to, aby serce to biło jeszcze mocniej, niż do tej pory: motor generuje aż 540 koni mechanicznych. Stosunek masy do mocy sięga jedynie 2,82 kilogramów na każdy koń mechaniczny. W połączeniu z funkcją szybkiego startu pozwala to Włoszce na rozpędzenie się od zera do stu kilometrów na godzinę w czasie zaledwie 3,6 sekundy. Jak określają ją twórcy: to supersamochód do codziennego użytku.

Produkcja Giulii GTA oraz Gilii GTAm, razem wziętych, będzie limitowana do jedynie 500 egzemplarzy, których rezerwacje uruchomiono tuż po internetowej premierze auta w pierwszych dniach marca. Dla każdego klienta przygotowano indywidualny proces zamawiania oraz dodatkowe pamiątki: tabliczki znamionowe z numerem egzemplarza, certyfikat autentyczności, uszyte na miarę kombinezon, rękawiczki i buty Alpinestars, kask Bell w kolorach auta, pokrowiec Goodwool na samochód, fabryczny kurs bezpiecznej jazdy oraz możliwość odbioru maszyny w zakładach Autodelta w Balocco. Z kolei fabryczne Centro Stile opracowało kilka specjalnie malowanych wariantów jako pokaz możliwości indywidualizacji auta i ukłon w stronę historii Alfy Romeo w sportach motorowych. Ceny na Europę: 143 tysiące euro za GTA i 147 tysięcy euro za GTAm, podatków nie wliczając. Giulię GTAm w Polsce wyceniono na 180,8 tysięcy euro (co najmniej 835 tysięcy złotych w chwili ogłoszenia cennika), wliczając podatek 23% VAT.

Tekst: Przemysław Rosołowski
Pierwsze opracowanie: 02.03.2020
Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020

Skomentuj na forumUdostępnij
Galeria (zdjęć: 156)
  • Alfa Romeo Giulia GTAm - Zdjęcie 1
  • Alfa Romeo Giulia GTAm - Zdjęcie 2
  • Alfa Romeo Giulia GTAm - Zdjęcie 3
  • Alfa Romeo Giulia GTAm - Zdjęcie 4
  • Alfa Romeo Giulia GTAm - Zdjęcie 5
  • Alfa Romeo Giulia GTAm - Zdjęcie 6
  • Alfa Romeo Giulia GTAm - Zdjęcie 7
  • Alfa Romeo Giulia GTAm - Zdjęcie 8
  • Alfa Romeo Giulia GTAm - Zdjęcie 9
  • Alfa Romeo Giulia GTAm - Zdjęcie 10
  • Alfa Romeo Giulia GTAm - Zdjęcie 11
  • Alfa Romeo Giulia GTAm - Zdjęcie 12
  • Alfa Romeo Giulia GTAm - Zdjęcie 13
  • Alfa Romeo Giulia GTAm - Zdjęcie 14
  • Alfa Romeo Giulia GTAm - Zdjęcie 15
  • Alfa Romeo Giulia GTAm - Zdjęcie 16
  • Alfa Romeo Giulia GTAm - Zdjęcie 17
  • Alfa Romeo Giulia GTAm - Zdjęcie 18
  • Alfa Romeo Giulia GTAm - Zdjęcie 19
  • Alfa Romeo Giulia GTAm - Zdjęcie 20
Zdjęcia: Alfa Romeo Dane techniczne i osiągi
Rocznik2020
Typlimitowane (500)
Cena180810 €
UKŁAD NAPĘDOWY
Silnik spalinowyV6 biuturbo
  Położenieprzód
  Pojemność2900 cm³
  Moc540 KM
  Moment obrotowybrak danych
Napęd4 koła
WYMIARY
Masa1520 kg
Długośćbrak danych
Szerokośćbrak danych
Wysokośćbrak danych
OSIĄGI
0-100 km/h3.6 s
Prędkość maks.brak danych
Inne prezentacje