Zdjęcie Fuore BlackJag

Fuore BlackJag

  • 648 KM
  • ? Nm
  • 3.8 s
  • 340 km/h
Przybliżony czas czytania: 2 minuty.

Hiszpańskie studio konstrukcyjno-stylistyczne Fuore Design od początku XXI wieku realizowało projekty dla innych koncernów. W 2001 zaprojektowało nadwozie do Mitsubishi Pajero Evolution, który zwyciężył następnie w rajdzie Paryż-Dakar. Od samego początku firmą dowodzi Erwin Himmel pochodzący z Austrii, który przez kilka lat pracował przy konceptach niemieckiego Audi. W roku 2003 Fuore Design zaprezentowało pierwszy pojazd zaprojektowany dla własnej przyjemności a nie na zlecenie kogoś z zewnątrz - awangardowe coupe XF 10. Na salon samochodowy w Genewie w 2004 roku przygotowano ewolucję tego pojazdu ochrzczoną imieniem BlackJag.

Nowy koncept podobnie jak poprzedni bazuje na podwoziu Jaguara i napędzany jest centralnie umieszczonym silnikiem V10. Auto tak samo zbudowano w Turynie przez firmę Modarte dowodzoną przez Stefano Ardagnę i od lat specjalizującą się w budowie prototypów. O ile XF 10 było wyrazem czystego, sportowego ducha i surowej mocy inspirowanym przez Formułę 1 o tyle BlackJag ma być okazem dystynkcji i wyrafinowania. Z przodu zmieniono nieco kształt nisko zawieszonego grilla oraz znacznie zmodyfikowano wloty powietrza po jego bokach i kształt reflektorów. Pod kloszami znalazło się teraz miejsce także na lampy przeciwmgielne. Z tyłu w miejsce czterech, okrągłych końcówek układu wydechowego włożono dwie trójkątne. Zmianie uległy także wyloty powietrza oraz w niemal niezauważalnym stopniu tylne światła. Boczne skrzela w przeciwieństwie do całej karoserii pozostawiono w metalicznym odcieniu a lusterka wsteczne otrzymały bardziej opływowe kształty. Futurystyczne wnętrze ociekające czerwienią pozostało bez większych zmian.

Prawie 650 koni mechanicznych tak samo jak w XF 10 rozpędzać ma coupe do 340 km/h (przy założeniu, że prędkość maksymalna nie będzie ograniczona elektronicznie) i pozwalać na przyspieszenie do setki w 3,8 sekundy.

Barcelońskie studio Fuore Design w momencie prezentacji modelu BlackJag liczyło sobie 35 pracowników z 8 krajów świata. Niestety ani XF 10 ani BlackJag nie były projektami przeznaczonymi do produkcji seryjnej a tylko wyrazami własnej inwencji twórczej i pokazem możliwości.

Tekst: Przemysław Rosołowski.
Ostatnia aktualizacja: 13.10.2007

Skomentuj na forumUdostępnij
Galeria (zdjęć: 6)
  • Fuore BlackJag - Zdjęcie 1
  • Fuore BlackJag - Zdjęcie 2
  • Fuore BlackJag - Zdjęcie 3
  • Fuore BlackJag - Zdjęcie 4
  • Fuore BlackJag - Zdjęcie 5
  • Fuore BlackJag - Zdjęcie 6
Zdjęcia: Fuore Design Dane techniczne i osiągi
Rocznik2004
Typprototyp
UKŁAD NAPĘDOWY
Silnik spalinowyV10
  Położeniecentralne
  Pojemność7000 cm³
  Moc648 KM
  Moment obrotowybrak danych
Skrzynia biegówauto, 6st.
Napędtył
WYMIARY
Masa1350 kg
Długość4550 mm
Szerokość1980 mm
Wysokość1210 mm
OSIĄGI
0-100 km/h3.8 s
Prędkość maks.340 km/h
Inne prezentacje