Zdjęcie Aston Martin Valhalla

Aston Martin Valhalla

Zobacz zdjęcia (40)
  • 950 KM
  • 1000 Nm
  • 2.5 s
  • 330 km/h
Przybliżony czas czytania: 5 minut i 30 sekund.

AM-RB 003. Pod tym tajemniczym oznaczeniem ukrył się trzeci, wspólny projekt Aston Martina i Red Bulla, kilkukrotnych mistrzów świata Formuły 1, który przedstawiono światu w marcu 2019 roku na wystawie w Genewie. Sportowe coupe z silnikiem umieszczonym centralnie miało czerpać pełnymi garściami z projektu AM-RB 001, supercoupe Valkyrie z bezkompromisową aerodynamiką i hybrydowym układem napędowym o mocy ponad tysiąca koni mechanicznych z wolnossącym V12 od Coswortha, i w niedalekiej przyszłości umieścić Aston Martina w segmencie zdominowanym przez takie marki, jak Ferrari, Porsche, Lamborghini czy McLaren.

Kilka miesięcy po premierze nieruchomego konceptu AM-RB 003 poznaliśmy imię, pod jakim samochód miał trafić do limitowanej do 500 egzemplarzy produkcji: Valhalla! Rok po premierze konceptu Aston Martin pochwalił się zupełnie nowym, turbodoładowanym V6 o pojemności trzech litrów, które zaprojektowano od zera specjalnie dla modelu Valhalla, mającego być hybrydą z co najmniej jednym silnikiem elektrycznym. Silnik spalinowy oznaczono TM01 dla upamiętnienia Tadeusza Marka, polskiego inżyniera odpowiadającego za jednostki napędowe marki w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Prototyp Valhalli z nowym V6 pojawił w towarzystwie Valkyrie na pętli Silverstone. A później... zmienił się świat i zmienił się Aston Martin.

W ciągu kolejnych miesięcy i lat rządy nad Aston Martinem przejęła grupa nowych inwestorów, w kierownictwie firmy pojawiły się nowe postacie, jeszcze bardziej zaciśnięto więzy z Mercedesem, zakończono ścisłą współpracę z Red Bullem i dołączono do Formuły 1 w roli konstruktora po przerwie trwającej ponad sześćdziesiąt lat, a realizację wielu planów utrudniła światowa epidemia. Całkowicie zmienił się również AM-RB 003: w połowie lipca 2021 roku odsłonięto przeprojektowany koncept Valhalla, który miesiąc później zaprezentowano w USA przed publicznością Pebble Beach Concours d'Elegance.

Drugie wcielenie coupe Valhalla otrzymało zupełnie nową karoserię z włókien węglowych z drzwiami unoszonymi do góry razem z połową dachu, która oddaliła się od modelu Valkyrie, ale w dalszym ciągu wykazywała fascynacje Formułą 1. Elementami, które można było kojarzyć z bolidami mistrzostw świata były między innymi pofalowane płaty progów i podłogi, a uwagę pod względem aerodynamicznym zwracały również wentylowane przednie nadkola, ogromny dyfuzor z tyłu oraz wentylowana komora umieszczonego centralnie silnika, do którego prowadził umieszczony nad dachem wlot powietrza. Tak samo, jak poprzednio, skrócono układ wydechowy, który wychodzi do góry nad silnikiem, a z tyłu zintegrowano niewielkie, ruchome skrzydło. Spodziewany docisk aerodynamiczny: ponad 600 kilogramów przy prędkości 240 km/h.

Valhallę zbudowano na nowym, węglowym kadłubie, do którego na stałe będą przymocowane podstawy foteli. Z przodu, inspirując się bolidami Formuły 1, zastosowano niezależne zawieszenie typu push-rod ze sprężynami i amortyzatorami na pokładzie, poza strefą nieresorowaną, a tylne koła zawieszono w układzie wielodrążkowym. Standardem są adaptacyjne sprężyny zawieszenia od Multimatic, adaptacyjne amortyzatory, węglowo-ceramiczne tarcze hamulcowe oraz ogumienie opracowane przez Michelin. Na sucho samochód ma ważyć 1550 kilogramów. Dlaczego tak dużo? Winny jest hybrydowy układ napędowy z trzema silnikami.

Autorskie V6 od Aston Martina odsunięto niestety na bok. Zamiast tego Valahalla przygarnęła podwójnie turbodoładowane V8 o pojemności czterech litrów z płaskim wałem korbowym prosto od Mercedesa-AMG. Silnik ma kręcić się do 7,2 tysiąca obrotów na minutę, generować do 750 koni mechanicznych i napędzać wyłącznie koła tylnej osi. Uzupełnią go dwa silniki elektryczne, jeden z przodu i jeden z tyłu, dodające w sumie 150 kilowatów (204 koni mechanicznych) i pracujące z bateriami pod napięciem 400 V. Maksymalna moc układu napędowego: 950 koni mechanicznych! Maksymalny moment obrotowy: w okolicach 1000 niutonometrów. Ze spalinowym V8 połączono nową, dwusprzęgłową skrzynię od Graziano o ośmiu biegach z łopatkami przy kierownicy oraz elektronicznym mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu (E-Diff). Klasycznego biegu wstecznego nie ma, jego rolę przejął silnik elektryczny.

Trybów jazdy będzie kilka. W tym elektryczny, wykorzystujący wyłącznie silnik na przedniej osi, tryb pełnej mocy, w którym 100% baterii będzie wykorzystywane przez silnik elektryczny na tylnej osi oraz tryb torowy, w którym obniży się zawieszenie i wyostrzy reakcja układu napędowego. Tryb elektryczny ma pozwalać na przejechanie do 15 kilometrów z prędkością do 130 km/h. Prognozowane osiągi z wykorzystaniem wszystkich 950 koni mechanicznych: prędkość maksymalna 330 kilometrów na godzinę, sprint od zera do setki w czasie 2,5 sekundy i przejazd jednego okrążenia Nürburgring Nordschleife w czasie zaledwie sześciu minut i 30 sekund.

Valhalla miała być pierwszym Aston Martinem z silnikiem umieszczonym centralnie w nielimitowanej produkcji seryjnej. Samochód ma być dostępny z kierownicą po lewej lub prawej stronie, nowym systemem multimedialnym z oprogramowaniem pozwalającym na połączenie się z urządzeniami przenośnymi, systemami wspomagania kierowcy (adaptacyjny tempomat, asystent parkowania, awaryjne hamowanie, monitor martwej strefy lusterek bocznych, kamera cofania i inne), regulowaną kolumną kierownicy i pedałami, dwustrefową klimatyzacją oraz adaptacyjnymi reflektorami w technologii Matrix LED. W przygotowaniu samochodu mieli uczestniczyć kierowcy Formuły 1 z fabrycznego zespołu Aston Martina: Sebastian Vettel (czterokrotny mistrz świata), Lance Stroll oraz Nico Hulkenburg.

Wersję produkcyjną modelu zaprezentowano pod koniec 2024 roku z planami na budowę 999 egzemplarzy. Względem konceptu auto zostało przeprojektowane przede wsztstkim pod względem aerodynamicznym, a jego hybrydowy układ napędowy udało się podkręcić ostatecznie do 1079 koni mechanicznych (aż 828 KM z silnika spalinowego).

Tekst: Przemysław Rosołowski
Pierwsze opracowanie: 12.02.2021
Ostatnia aktualizacja: 21.12.2024

Skomentuj na forumUdostępnij
Galeria (zdjęć: 40)
  • Aston Martin Valhalla - Zdjęcie 1
  • Aston Martin Valhalla - Zdjęcie 2
  • Aston Martin Valhalla - Zdjęcie 3
  • Aston Martin Valhalla - Zdjęcie 4
  • Aston Martin Valhalla - Zdjęcie 5
  • Aston Martin Valhalla - Zdjęcie 6
  • Aston Martin Valhalla - Zdjęcie 7
  • Aston Martin Valhalla - Zdjęcie 8
  • Aston Martin Valhalla - Zdjęcie 9
  • Aston Martin Valhalla - Zdjęcie 10
  • Aston Martin Valhalla - Zdjęcie 11
  • Aston Martin Valhalla - Zdjęcie 12
  • Aston Martin Valhalla - Zdjęcie 13
  • Aston Martin Valhalla - Zdjęcie 14
  • Aston Martin Valhalla - Zdjęcie 15
  • Aston Martin Valhalla - Zdjęcie 16
  • Aston Martin Valhalla - Zdjęcie 17
  • Aston Martin Valhalla - Zdjęcie 18
  • Aston Martin Valhalla - Zdjęcie 19
  • Aston Martin Valhalla - Zdjęcie 20
Zdjęcia: Aston Martin Dane techniczne i osiągi
Rocznik2021
Typkoncept
UKŁAD NAPĘDOWY
Silnik spalinowyV8 twin turbo
  Położeniecentralne
  Pojemność3982 cm³
  Moc750 KM
  Moment obrotowybrak danych
Skrzynia biegówDCT 7
Napęd elektryczny2 silniki
  Położenieprzód i tył
  Moc204 KM
Całkowita moc950 KM
Całkowity moment1000 Nm
Napęd4 koła / przód / tył
WYMIARY
Masa1550 kg
Długośćbrak danych
Szerokośćbrak danych
Wysokośćbrak danych
Opony przód20''
Opony tył21''
OSIĄGI
0-100 km/h2.5 s
Prędkość maks.330 km/h
Zasięg elektryczny15 km
Inne prezentacje