Zdjęcie Scion Fuse

Scion Fuse

 • 160 KM
 • 221 Nm
 • ? s
 • ? km/h
Przybliżony czas czytania: 3 minuty i 10 sekund.

Słowo "scion" z angielskiego oznacza "potomek", "fuse" można tłumaczyć jako "zapalnik". O czyjego potomka chodzi i kogo próbuje on wysadzić w powietrze? Pierwsza sprawa jest prosta - chodzi o twór Toyoty powołany do życia specjalnie z myślą o rynku USA. Pozostała kwestia już nie jest taka oczywista, ponieważ chodzi jedynie o koncept a ten już z definicji raczej nikomu nie zagraża, co najwyżej może być ostrzeżeniem dla innych producentów co do nowej konkurencji w najbliższej przyszłości. Konkurencji w jakiej kategorii wagowej? Coupe klasy średniej. Co by nie owijać dalej w bawełnę przejdźmy do rzeczy - oto Scion Fuse.

Zgodnie z krótką tradycją marki wypływającą bezpośrednio z pudełkowatych, miejskich aut poruszających się po japońskich miastach Fuse został wyciosany z prostopadłościanu bez zbytniego przejmowania się tym, że efekt końcowy pozostał dość bliski kształtom wyjściowym. Na szczęście w porównaniu ze wspomnianymi mieszczuchami jest tu dużo więcej załamań linii nadwozia pod kątem innym niż tylko prosty. Stylistyczna zewnętrzna masywność i ciężar zamienia się w środku auta w minimalizm, który można odebrać nawet jako przesadny. Środkowy tunel jest w zasadzie pusty, prawie cała szerokość deski rozdzielczej to pas z ciekłokrystalicznymi wyświetlaczami, których jeden umieszczono także w kierownicy eliminując niemal całkowicie tradycyjny zestaw analogowych wskaźników i przełączników. Osoby siedzące z tyłu pozbawiono przywileju spoglądania przez boczne szyby, których praktycznie nie ma. Obraz wnętrza dopełnia stonowane oświetlenie a komunikacja z urządzeniami pokładowymi odbywa się poprzez ekran dotykowy z intuicyjnie rozmieszczonymi i oznakowanymi przyciskami.

Za projekt nadwozia i wnętrza odpowiedzialni byli styliści z Calty Design Research Toyoty w Kalifornii, rozwojem projektu zajęła się grupa Advanced Product Strategy Team spod znaku Sciona a auto zbudowała firma Five Axis z Huntington Beach również z Kalifornii. Myślą przewodnią projektu było wyniesienie coupe w nowe rejony użyteczności i osiągów. To pierwsze reprezentują lampy mogące emitować światło w różnych kolorach, ekran LCD zintegrowany w znaku firmowym na przedzie oraz składane folete, które pozwalają na przekształcenie auta w pojemne kombi mieszczące tylko kierowcę. Poprzez złożenie fotela pasażera z przodu Fuse może przeobrazić się w małe kino dla dwojga bądź bezprzewodowe centrum dowodzenia, dzięki któremu będziemy utrzymywać kontakt ze znajomymi. Można wtedy także skorzystać między innymi z chłodnych napojów, nad których temperaturą czuwa pokładowy zestaw chłodzący. Walory użytkowe auta podnosi jeszcze wyżej wysuwana, łamana platforma ogonowa spełniająca rolę siedziska. Razem z nią odsłaniane są głośniki z tyłu, których obecność z pewnością doceni każdy miłośnik plenerowej imprezy z autem w tle.

To, co w autach coupe najbardziej interesuje pozostało niestety przykryte płaszczem tajemnicy - osiągi pojazu nie są znane.

Fuse mający swoje pierwsze publiczne wystąpienie na salonie samochodowym w Nowym Jorku w kwietniu 2006 roku był tylko ćwiczeniem pokazowym ludzi Sciona, mającym jeszcze bardziej nakreślić charakter marki oraz jej cele.

Tekst: Przemysław Rosołowski.
Ostatnia aktualizacja: 20.01.2008

Skomentuj na forumUdostępnij
Galeria (zdjęć: 12)
 • Scion Fuse - Zdjęcie 1
 • Scion Fuse - Zdjęcie 2
 • Scion Fuse - Zdjęcie 3
 • Scion Fuse - Zdjęcie 4
 • Scion Fuse - Zdjęcie 5
 • Scion Fuse - Zdjęcie 6
 • Scion Fuse - Zdjęcie 7
 • Scion Fuse - Zdjęcie 8
 • Scion Fuse - Zdjęcie 9
 • Scion Fuse - Zdjęcie 10
 • Scion Fuse - Zdjęcie 11
 • Scion Fuse - Zdjęcie 12
Zdjęcia: Scion Dane techniczne i osiągi
Rocznik2006
Typkoncept
UKŁAD NAPĘDOWY
Silnik spalinowyR4
  Położenieprzód
  Pojemność2399 cm³
  Moc160 KM
  Moment obrotowy221 Nm
WYMIARY
Masabrak danych
Długość4420 mm
Szerokość1796 mm
Wysokość1323 mm
Rozstaw osi2700 mm
Opony przód245/35 R 20
Opony tył245/35 R 20
OSIĄGI
0-100 km/hbrak danych
Prędkość maks.brak danych
Inne prezentacje