Zdjęcie Bugatti Veyron Grand Sport

Bugatti Veyron Grand Sport

 • 1001 KM
 • 1250 Nm
 • 2.7 s
 • 407 km/h
Przybliżony czas czytania: 5 minut.

Konkursy elegancji od dziesięcioleci ściągają na całym świecie ludzi połączonych pasją czterech kółek jak i same obiekty westchnień, objawiające się w najznakomitszej formie. Nie brakuje pojazdów, które budowały historię, unikatowych prototypów, modeli wyścigowych, czy indywidualnych karoserii. A w ostatnich latach nie brakuje na nich również premier samochodów zupełnie nowych.

Jedną z takowych imprez, wiodących prym w skali całej kuli ziemskiej, jest kalifornijskie Pebble Beach. Tutejszy konkurs elegancji odbył się po raz pierwszy jeszcze w 1950 roku i to tutaj po raz pierwszy pojawiło się w ostatnim czasie na przykład Ferrari P4/5. Sobotnie popołudnie 16 sierpnia 2008 roku zostało z kolei obstawione przez Bugatti. Koncern wybrał właśnie to miejsce jako punkt premiery drugiego modelu wypuszczonego pod skrzydłami Volkswagena: otwartego... Veyrona, który na dobrą sprawę pamięta jeszcze XX wiek. Skąd więc u producenta pomysł na określenie Veyrona Grand Sport, bo tak właśnie nazwano wersję roadster, zupełnie nowym modelem? Teoretycznie coś w tym jest - auto prezentuje więcej nowości niż Pur Sang, Fbg par Hermes i Sang Noir razem wzięci. A to już coś.

Najwięcej zmian pociągnęła oczywiście sama amputacja dachu, po której każdy samochód ma prawo poczuć się aż nadto rozluźnionym. I nie inaczej jest w przypadku Veyrona. Choć nie całkiem - w końcu jakie inne cabrio musi wytrzymywać prędkości przekraczające 350 km/h?!

Uwagę skupiono przede wszystkim na centralnej skorupie zawierającej cały przedział pasażerski, którą gruntownie przemodelowano, podnosząc jej wytrzymałość na naprężenia wzdłużne i poprzeczne oraz skręcanie przy zachowaniu jak najniższej masy. Cała rama samonośna (monocoque) została wzmocniona po bokach oraz na środkowym tunelu a boczne słupki potraktowano zbrojeniami z włókien węglowych. Bezpośrednio pod skrzynią biegów przymocowano dodatkową, karbonową płytę. Wzmocniono również ramę całej przedniej szyby, która sięga nieco wyżej niż w coupe. Z włókien węglowych wykonano w całości drzwi wzmocnione wzdłużnie, które w zamkniętej wersji wytwarza się głównie z aluminium. W przypadku uderzenia mają one rozpraszać większość energii. Karbonowymi dodatkami potraktowano też wloty powietrza pracujące tuż za głowami kierowcy i pasażera - to na wypadek dachowania.

Jak twierdzi Bugatti auto powstało pod wpływem silnego nacisku klientów (coupe już dawno sprzedało się w ilości 220 egzemplarzy z zaplanowanych 300). Jego konstrukcja nie pozwoliła jednak na stworzenie typowego roadstera, ale czegoś pomiędzy targą a zwykłym cabrio. W zestawie z samochodem otrzymamy twardy, całkowicie przeszklony, poliwęglanowy dach, po założeniu którego auto bez problemu rozpędzi się do 407 km/h (wtedy też prześwit jest o 60 mm mniejszy niż podczas zwykłej eksploatacji). Bez niego jesteśmy ograniczeni "tylko" do 360 km/h. Niestety dach ten nie mieści się w samochodzie. Dlatego też w bagażniku z przodu znajdziemy jego szmaciany odpowiednik rozkładany niczym parasolka - w sam raz na deszcz w samochodzie jak i poza nim. Niestety przy tej opcji twórcy nie radzą przekraczać 130 km/h. Tylko jak tego nie robić mając za plecami przeszło 1000 KM (pod tym względem wszystko jest po staremu)?

Z zewnątrz zmieniły się jedynie detale, ale za to jak piękne! Pod kloszami przednich lamp znalazły się diody LED ułożone w fantazyjny kształt "salutującej" litery M a opony nawinięto na zupełnie nowe felgi. W środku z pewnością ucieszy niewrażliwa na wilgoć, skórzana tapicerka oraz nowe elementy wyposażenia, jak kamera wsteczna połączona z 2,7-calowym wyświetlaczem czy system audio marki Puccini z własnym procesorem przetwarzającym cyfrowy sygnał.

Mimo zastosowania gdzie się tylko dało lekkich kompozytów Grand Sport w porównaniu do coupe i tak przytył o 80 kilogramów. O 0,1 bara (do 3,1) zwiększono w związku z tym standardowe ciśnienie w oponach. Wzrosło również zużycie paliwa (średnio o prawie litr) i emisja dwutlenku węgla. Waga dodała też 0,2 sekundy do pościgu za 100 km/h.

Start sprzedaży Veyrona Grand Sport zaplanowano dopiero na marzec 2009, ale już dzień po premierze pierwszy egzemplarz wylądował w Monterey w Pebble Beach na licytacji prowadzonej przez Gooding & Company. Cena auta w sprzedaży będzie sięgać 1,4 miliona euro, i to bez podatku. Aktualnie to równowartość 4,6 miliona złotych, a po doliczeniu 19% VAT'u aż 5,5 miliona. Ceną wywoławczą egzemplarza numer #001 było 1,7 miliona dolarów, po zaciętej licytacji zakończyło się na 2,9 milionach - 6,45 milionach PLN. Znalazł się w niej nie tylko samochód, ale i czynny udział w jego budowie polegający na wizytach w zakładzie w Molsheim w celu dostosowania pojazdu do wszelkich indywidualnych potrzeb. Produkcja najszybszego roadstera świata będzie ograniczona do 150 egzemplarzy, pierwsze 50 z nich trafi do osób, które już są klientami Bugatti.

Tekst: Przemysław Rosołowski
Ostatnia aktualizacja: 18.08.2008

Skomentuj na forumUdostępnij
Galeria (zdjęć: 122)
 • Bugatti Veyron Grand Sport - Zdjęcie 1
 • Bugatti Veyron Grand Sport - Zdjęcie 2
 • Bugatti Veyron Grand Sport - Zdjęcie 3
 • Bugatti Veyron Grand Sport - Zdjęcie 4
 • Bugatti Veyron Grand Sport - Zdjęcie 5
 • Bugatti Veyron Grand Sport - Zdjęcie 6
 • Bugatti Veyron Grand Sport - Zdjęcie 7
 • Bugatti Veyron Grand Sport - Zdjęcie 8
 • Bugatti Veyron Grand Sport - Zdjęcie 9
 • Bugatti Veyron Grand Sport - Zdjęcie 10
 • Bugatti Veyron Grand Sport - Zdjęcie 11
 • Bugatti Veyron Grand Sport - Zdjęcie 12
 • Bugatti Veyron Grand Sport - Zdjęcie 13
 • Bugatti Veyron Grand Sport - Zdjęcie 14
 • Bugatti Veyron Grand Sport - Zdjęcie 15
 • Bugatti Veyron Grand Sport - Zdjęcie 16
 • Bugatti Veyron Grand Sport - Zdjęcie 17
 • Bugatti Veyron Grand Sport - Zdjęcie 18
 • Bugatti Veyron Grand Sport - Zdjęcie 19
 • Bugatti Veyron Grand Sport - Zdjęcie 20
Zdjęcia: Bugatti Dane techniczne i osiągi
Rocznik2008
Typroadster
Cena1 400 000 €
UKŁAD NAPĘDOWY
Silnik spalinowyW16 quad turbo
  Położeniecentralne
  Pojemność7993 cm³
  Moc1001 KM
  Moment obrotowy1250 Nm
Skrzynia biegówDSG 7
Napęd4 koła
WYMIARY
Masa1968 kg
Długość4462 mm
Szerokość1998 mm
Wysokość1204 mm
Rozstaw osi2710 mm
Opony przód265-680 ZR 500A
Opony tył365-710 ZR 540A
Zbiornik paliwa100 l
OSIĄGI
0-100 km/h2.7 s
0-200 km/h7.3 s
0-300 km/h16.7 s
Prędkość maks.407 km/h
Średnie spalanie24.9 l/100km
Inne prezentacje