Zdjęcie Volkswagen Tarek

Volkswagen Tarek

Zobacz zdjęcia (8)
  • 218 KM
  • 390 Nm
  • ? s
  • ? km/h
Przybliżony czas czytania: 3 minuty i 30 sekund.

Subaru kojarzy się wszystkim z rajdami samochodowymi, Ferrari z Formułą 1 a Volkswagen... z samochodami dla ludu, jak z resztą sama nazwa wskazuje. Oczywiście koncern z Wolfsburga na przestrzeni lat wystawiał swoje wozy w rozmaitych konkurencjach, jednak bez wielkich sukcesów i bez rozgłosu. Mało kto wie, że w 1980 roku samochód dla ludu zwyciężył w Dakarze, najtrudniejszym rajdzie świata. 20 lat później, na początku XXI dział sportu VW zdecydował się na podbój Afryki, którego uwieńczeniem miał być ponowny sukces w Dakarze.

Jak wiadomo w biznesie motoryzacyjnym nie istnieje pojęcie sport dla sportu - głównym celem uczestnictwa w rajdach terenowych była reklama luksusowego SUV'a Touareg, który zadebiutował w 2002 roku. Ktoś, kto oglądał telewizyjne relacje z Dakaru zapewne zauważył niebieskiego Race Touareg'a skaczącego po wydmach. Wyścigowa kariera tego wozu rozpoczęła się w 2004 roku, wcześniej pustynne szlaki przecierał dla niego mniejszy i prostszy brat, model Tarek, który po raz pierwszy zaprezentowano w 2002 roku podczas targów w Essen.

Pojazd ten miał za zadanie przetestowanie pewnych rozwiązań technicznych, jak choćby silnika TDI i zdobycie niezbędnego w tej dyscyplinie sportu motorowego doświadczenia. Nazwa auta pochodzi z języka arabskiego i wbrew pozorom nie jest zdrobnieniem imienia Touareg. Tarek to samochód typu buggy, czyli stosunkowo prosta, lekka maszyna z napędem tylko na tylną oś, co trochę kłóci się z wizerunkiem auta terenowego, jednak bardzo dobrze sprawdza się na pustyni. Najlepszym tego przykładem są sukcesy Jean-Louis Schlesser'a, który w buggy własnej konstrukcji wygrał Dakar w roku 2000 i 2001.

Z zewnątrz Tarek wygląda pokracznie jak każde buggy, szczególnie minimalistyczny przód w połączeniu z masywnym tyłem budzi mieszane uczucia. W sporcie samochodowym nie chodzi jednak o wygląd tylko osiągi. Karbonowe nadwozie zostało zaprojektowane i wykonane we Włoszech przez firmę ItalDesign, całe auto opiera się na stalowej, rurowej ramie przestrzennej wzbogaconej klatką bezpieczeństwa. Tarek waży jedynie 1180 kilogramów, czyli o dobre pół tony mniej niż czteronapędowa konkurencja.

Silnik znajduje się pośrodku, tak, aby dociążyć napędzaną oś. Volkswagen zdecydował się na zastosowanie swojego legendarnego diesla o pojemności 1,9 litra, jednak daleko różnego od TDI znanych z Golfów czy Passatów. W modelach drogowych silnik ten rozwija 90, 110 lub w porywach 130 koni, w Tareku, dzięki zastosowaniu większej turbiny oraz bezpośredniego wtrysku paliwa firmy Bosch, daje z siebie aż 218. Był to pierwszy przypadek zastosowania silnika TDI w wyczynowym aucie fabrycznym koncernu VW, a obecnie ta technologia sprawdza się nie tylko na wydmach, ale także na torze Le Mans. Moc silnika przenoszona jest na wielkie, balonowe tylne koła za pośrednictwem 5-biegowej skrzyni manualnej. Co ciekawe mechanizm różnicowy napędzanej osi jest pozbawiony wszelkich blokad, które mogłyby wydawać się konieczne.

W zgodnej opinii kierowców i fachowców rajdy terenowe to dyscyplina motorowa, w której najwięcej zależy od kierowcy. Musi nie tylko sprawnie prowadzić samochód, ale także posiadać umiejętności mechaniczne, nawigacyjne, być wytrzymały i przede wszystkim mieć doświadczenie. Idealnym kandydatem, a raczej kandydatką na kierowcę Tarek'a okazała się Jutta Kleinschmidt, zwyciężczyni Dakaru z roku 2001, a drugim kierowcą został Stephane Henrard. W swoim pierwszym i zarazem ostatnim starcie w Dakarze samochód może nie zachwycił, lecz z pewnością spełnił pokładane w nim nadzieje. Egzemplarz prowadzony przez Henrarda zajął 6 miejsce, Jutta Kleinschmidt dojechała na ósmej pozycji. Zdobyte podczas startu doświadczenia zostały wykorzystane przy budowie Race Touarega, który pojawił się na starcie Dakaru w 2004 roku.

Tekst: Piotr Talik
Ostatnia aktualizacja: 13.12.2008

Skomentuj na forumUdostępnij
Galeria (zdjęć: 8)
  • Volkswagen Tarek - Zdjęcie 1
  • Volkswagen Tarek - Zdjęcie 2
  • Volkswagen Tarek - Zdjęcie 3
  • Volkswagen Tarek - Zdjęcie 4
  • Volkswagen Tarek - Zdjęcie 5
  • Volkswagen Tarek - Zdjęcie 6
  • Volkswagen Tarek - Zdjęcie 7
  • Volkswagen Tarek - Zdjęcie 8
Zdjęcia: Volkswagen Dane techniczne i osiągi
Rocznik2002
Typrajdowe
UKŁAD NAPĘDOWY
Silnik spalinowyR4 Turbodiesel
  Położeniecentralne
  Pojemność1896 cm³
  Moc218 KM
  Moment obrotowy390 Nm
Skrzynia biegówmanual 5
Napędtył
WYMIARY
Masa1180 kg
Długość4600 mm
Szerokość2200 mm
Wysokość1800 mm
Rozstaw osi3060 mm
Rozstaw kół przód/tył1830/1890 mm
OSIĄGI
0-100 km/hbrak danych
Prędkość maks.brak danych
Inne prezentacje