Zdjęcie Chrysler Atlantic

Chrysler Atlantic

  • 360 KM
  • ? Nm
  • ? s
  • ? km/h
Przybliżony czas czytania: poniżej 2 minut.

Pomysł stworzenia tego pojazdu zrodził się w 1994 roku w głowach ówczesnego szefa Chryslera oraz dyrektora działu designerskiego. Inspiracją były klasyczne coupe z lat trzydziestych XX wieku a motorem napędowym chęć przeniesienia ich we współczesność. Wizja przerodziła się w rzeczywistość w 1995 roku. Nadwozie, które wyrosło niemal wprost z modelu Bugatti 57 Atlantic z roku 1934 zaprojektował Bob Hubbach. Od pierwowzoru zaczerpnięto nawet nazwę - Atlantic.

Dwuosobowe, pękate coupe wyposażono w silnik, który także był ukłonem dla historii motoryzacji. Jego osiem cylindrów wzorem dawnych konstrukcji ustawiono w rzędzie a nie w układzie litery V, tak samo jak w modelu Bugatti. Jednostka ta powstała w wyniku sklejenia dwóch silników znanych z modelu Neon. Uzyskaną moc szacowano na conajmniej 360 koni mechanicznych. Pięciometrowy pojazd napędzany był na tylną oś poprzez automatyczną skrzynię biegów. Wszystko osiada na potężnych kołach - 21 cali z przodu i 22 z tyłu. Styl retro króluje nie tylko na zewnątrz - wnętrze pojazdu zaprojektowano w myśl art deco. Sam samochód był przede wszystkim dziełem sztuki a nie popisem technologicznych możliwości, choć nie zabrakło w nim najnowszych zdobyczy. Hamulce przy wszystkich kołach wspomaga ABS, światła stopu to neony, zastosowano tu też system oświetlenia CHMSL.

Koncept spotkał się z dużym zainteresowaniem, będąc ozdobą wielu salonów i wystaw przez kilka lat. W pewnym momencie rozważano nawet wypuszczenie limitowanej serii 100 egzemplarzy. Do produkcji jednak nigdy nie doszło.

Tekst: Przemysław Rosołowski.
Ostatnia aktualizacja: 14.08.2007

Skomentuj na forumUdostępnij
Galeria (zdjęć: 5)
  • Chrysler Atlantic - Zdjęcie 1
  • Chrysler Atlantic - Zdjęcie 2
  • Chrysler Atlantic - Zdjęcie 3
  • Chrysler Atlantic - Zdjęcie 4
  • Chrysler Atlantic - Zdjęcie 5
Zdjęcia: Chrysler Dane techniczne i osiągi
Rocznik1995
TypPrototyp, retro coupe
UKŁAD NAPĘDOWY
Silnik spalinowyrzędowy, 8 cylindrów
  Położenieprzód
  Pojemność3992 cm³
  Moc360 KM
  Moment obrotowybrak danych
Skrzynia biegówauto
Napędtył
WYMIARY
Masabrak danych
Długość5067 mm
Szerokość1925 mm
Wysokość1310 mm
Rozstaw osi3200 mm
Opony przód21''
Opony tył22''
OSIĄGI
0-100 km/hbrak danych
Prędkość maks.brak danych
Inne prezentacje