Zdjęcie Renault Laguna

Renault Laguna

Zobacz zdjęcia (10)
  • 210 KM
  • ? Nm
  • 6 s
  • 250 km/h
Przybliżony czas czytania: 3 minuty i 20 sekund.

Marka Renault znana jest przede wszystkim z masowo produkowanych aut, które leniwie suną po ulicach niemal każdego miasta ze szczególnym wskazaniem na francuskie. W takim towarzystwie raczej nie znajdzie się niczego wzbudzającego większe emocje, chyba że trafimy akurat na jednego z cenionych hot hatchy. Najbardziej interesujące pomysły na maszyny francuskiej marki kryją się wśród jej konceptów. Jednym z nich jest mało znany model o bardzo znanej nazwie... Laguna.

Nietypowy pojazd pokazano po raz pierwszy w 1990 roku na salonie samochodowym w Paryżu. Auto zaprojektowano w powołanym zaledwie dwa lata wcześniej oddziale Corporate Design Department, zastępującym wcześniejsze Renault Styling, nad którym kierownictwo objął Patrick le Quement. Nowa placówka złożona ze stylistów wielu narodowości miała pobudzać twórczość i pomysłowość i wypuszczać nowe projekty co nie dłużej niż półtora roku. Każdy z jej konceptów oznaczono wewnętrznie literą Z. Pod kryptonimem Z1 kryła się wizja modelu Scenic, a Z2 był speedster Laguna.

Futurystyczny roadster pozbawiony był przedniej szyby, a kierowcę i pasażera obowiązywały specjalne wizjery z głośnikami i łączami radiowymi na podczerwień. W jej miejscu szyby umieszczono jedynie niewielką owiewkę, a całą kabinę można było przykryć w razie postoju na deszczu przezroczystą pokrywą, która w czasie jazdy była przesunięta nad komorę umieszczonego centralnie silnika. Drzwi pojazdu unosiły się półautomatycznie do góry dzięki mechanizmom pneumatycznym. Dość niezgrabnie zainstalowano centralne lusterko wsteczne - na samym środku owiewki. Laguna inspirowana klasykami z lat sześćdziesiątych wyróżniała się także profilem w kształcie cygara, kabiną pasażerską silnie przesuniętą do przodu i masywnymi felgami.

Sportowe wnętrze oferowało dwa elektronicznie regulowane fotele zgrane kolorystycznie z nadwoziem. Na ich szczycie posadzono łamane zagłówki oraz zainstalowano pasy bezpieczeństwa przypominające uprząż z samochodów wyścigowych. Na wypadek dłuższej wyprawy z czymś więcej pod ręką niż tylko klucze do samochodu trzeba zadowolić się jedynie bagażnikiem o pojemności jedynie 60 litrów. Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwa specjalny, dwuczęściowy pałąk, który podczas jazdy nie jest widoczny. Aktywowany zostaje dopiero w przypadku poważnego zagrożenia, jak dachowanie, wysuwając się w czasie zaledwie jednej dziesiątej sekundy.

Za plecami kierowcy i pasażera umieszczono czterocylindrowy, rzędowy silnik benzynowy o pojemności dwóch litrów. Dzięki turbodoładowaniu rozwija on moc 210 koni mechanicznych. Pozornie niewielka moc w połączeniu z niską masą pojazdu pozwala na rozpędzenie się do stu kilometrów na godzinę w czasie około sześciu sekund i osiągnięcie prędkości maksymalnej 250 km/h. Pierwszy kilometr ze startu stojącego pokonywany jest w czasie 25,2 sekundy.

Z początkiem 1994 roku model Laguna... wszedł do sprzedaży. Nie miał on jednak nic wspólnego ze starszym o cztery lata konceptem. Tak właśnie nazwano wówczas dużą, rodzinną limuzynę. Echa samego konceptu odezwały się dopiero po kolejnych kilkunastu miesiącach w wyczynowym prototypie odkrytego Sport Spidera, który rok później dość niespodziewanie trafił do produkcji seryjnej i początkowo także nie posiadał w ogóle przedniej szyby. Jego produkcja była limitowana do półtora tysiąca egzemplarzy. Koncept Laguna w roku 1991 wyróżniono nagrodą Car Design Award.

Tekst: Przemysław Rosołowski.
Pierwsze opracowanie: 09.09.2007
Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017

Skomentuj na forumUdostępnij
Galeria (zdjęć: 10)
  • Renault Laguna - Zdjęcie 1
  • Renault Laguna - Zdjęcie 2
  • Renault Laguna - Zdjęcie 3
  • Renault Laguna - Zdjęcie 4
  • Renault Laguna - Zdjęcie 5
  • Renault Laguna - Zdjęcie 6
  • Renault Laguna - Zdjęcie 7
  • Renault Laguna - Zdjęcie 8
  • Renault Laguna - Zdjęcie 9
  • Renault Laguna - Zdjęcie 10
Zdjęcia: Renault Dane techniczne i osiągi
Rocznik1990
Typkoncept
UKŁAD NAPĘDOWY
Silnik spalinowyR4
  Położeniecentralne
  Pojemność2000 cm³
  Moc210 KM
  Moment obrotowybrak danych
Skrzynia biegów5-stopniowa
Napędtył
WYMIARY
Masabrak danych
Długość4100 mm
Szerokośćbrak danych
Wysokośćbrak danych
OSIĄGI
0-100 km/h6 s
Prędkość maks.250 km/h
Inne prezentacje