Aktualności
23.11.2014

Infiniti Synaptiq Wyczucie przyszłości

Konkurs stylistyczny, organizowany przy okazji salonu samochodowego w Los Angeles wchodzi w swoje drugie dziesięciolecie. Motywem przewodnim tegorocznej, jedenastej już edycji jest interakcja między samochodami i ich użytkowaniami w wyobrażeniu na rok 2029 z największym naciskiem na wnętrze pojazdów. Wyzwanie podjął między innymi zespół Infiniti.

Infiniti znalazło się w Los Angeles Auto Show Design Challenge po raz pierwszy, a japońską markę w debiucie reprezentował zespół ze studia firmy w San Diego pod wodzą Johna Sahsa, który na co dzień odpowiedzialny jest za projektowanie wnętrz aut. Efektem prac amerykańskiej ekipy był koncept jednoosobowego bolidu Synaptiq, razem z którym wymyślono motorowy trójbój przyszłości o nazwie ARC, rozgrywany na terenie Stanów Zjednoczonych. Skrót ten należy rozwijać jako "Air, Rally, Circuit" - powietrze, rajd i wyścig.

Infiniti Synaptiq

Zawody, w których miałby uczestniczyć Synaptiq podzielono na trzy etapy. Pierwszy to wyścig w stylu Formuły 1 z Los Angeles do odległego o około 435 kilometrów Las Vegas z prędkościami do 480 km/h. Drugi to pustynny rajd z Las Vegas do Grand Canyon na dystansie około 360 kilometrów z prędkością do 240 km/h. Trzeci i ostatni to powietrzna gymkhana między wirtualnymi słupami i powrót do Los Angeles z prędkością jednego macha. Wszystko to byłoby możliwe dzięki modułowej budowie pojazdu, w którym jedyną stałą byłby kadłub owijający kierowcę.

Infiniti Synaptiq

Sam kierowca komunikowałby się i sterował niecodziennym Infiniti dzięki kombinezonowi z systemami Symbiotic User Interface Technology (w skrócie SUIT, czyli "kombinezon" po angielsku), a także układom IUI i HMI (Infiniti User Interface i Human Machine Interface). Wydawanie poleceń maszynie oraz odczyt wszystkich informacji sprowadzałby się do operacji na trójwymiarowych hologramach. Do walki o głosy publiczności i jurorów z projektem Synaptiq stanęły w Los Angeles wizje zespołów BMW, Hondy, McLarena, Nissana, SAIC, Quorosa oraz Peterbilta. W przeciwieństwie do zeszłorocznych edycji tegoroczne Car Design Night było zamknięte dla przypadkowych osób. Wyników i wszystkich projektów jeszcze nie ujawniono.

Skomentuj na forumUdostępnij