Aktualności
10.10.2017

Porsche Cayman E-Volution Działalność misyjna

Od kilku lat Porsche pracuje nad swoim pierwszym, seryjnym modelem o napędzie elektrycznym i ściga się w długodystansowych mistrzostwach świata z 24-godzinnym Le Mans w hybrydowym prototypie pod hasłem "Misja: samochód sportowy w przyszłości". Dotychczas nie było wiadomo co dokładnie wiąże się z tym sloganem. Wątpliwości rozwiewa Cayman E-Volution.

Cayman E-Volution to prototyp sportowego samochodu najbliższej przyszłości, który Porsche przyprowadziło na trzydziestą edycję wystawy Electric Vehicle Symposium w Stuttgarcie. Coupe postawiono obok makiety wyścigowego 919 Hybrid z pucharu World Endurance Championship, na pokładzie którego najcięższym testom poddawane są najnowsze technologie Porsche jeśli chodzi o napęd elektryczny, które mogą trafić do samochodów produkowanych w przyszłości. Cayman E-Volution również będzie służył testom. Wyłącznie testom. Produkcja seryjna nie jest mu pisana.

Porsche Cayman E-Volution

Prototyp zbudowany na bazie najmniejszego coupe w ofercie marki dysponuje bliżej nieokreślonym napędem elektrycznym, który ma pozwalać na rozpędzenie się do setki w czasie 3,3 sekund i przejechanie bez konieczności ładowania baterii do 200 kilometrów. Dla tego typu samochodów Porsche razem z innymi markami, jak Audi, BMW, Daimler czy Ford, przygotowuje europejską sieć szybkiego ładowania baterii, która ma zostać uruchomiona wzdłuż najczęściej uczęszczanych tras w 2020 roku. Oprócz samego auta pokazano także pierwszą stację szybkiego ładowania Porsche Turbo Charging, opracowaną przez Porsche Engineering i ADS-TEC z myślą o terenach z ograniczonymi dostawami energii elektrycznej.

Porsche Mission E i Mark Webber

Cayman E-Volution nie trafi do produkcji seryjnej, ale upchnięte pod jego blachą technologie trafią już wkrótce do pierwszego, seryjnie produkowanego Porsche o napędzie elektrycznym. Będzie nim limuzyna wywodząca się bezpośrednio z konceptu czterodrzwiowej limuzyny Mission E, który pokazano światu dwa lata temu. Samochód, który ma być gotowy do wejścia do sprzedaży w 2019 roku, ma odznaczać się zasięgiem ponad 500 kilometrów i zdolnością ładowania baterii do poziomu 80% w zaledwie piętnaście minut.

Skomentuj na forumUdostępnij