Aktualności
10.07.2008

Lotus Eco Elise Inne spojrzenie na ekoauto

Już za niespełna dwa tygodnie na salonie w Londynie zadebiutuje zupełnie nowy model Lotusa - Eagle. W cieniu tego wydarzenia pojawi się także mała ciekawostka w postaci Eco Elise, który patrzy na ekologię z zupełnie innego punktu widzenia niż inne tego typu auta.

Nie - nie będzie nawet najmniejszego słowa o napędzie elektrycznym czy alternatywnych paliwach. Idea Eco Elise leży zupełnie gdzie indziej. Skupiono się w jego przypadku na procesie produkcji i eksploatacji auta, które w dużej mierze bazuje po prostu na zwykłym Elise S.

Lotus Eco Elise

Na budowę samochodu zużyto materiały powstające bez większej szkody dla środowiska jak nakładany ręcznie lakier na bazie wody, włókna sizalowe czy konopie. Wszystko to powoduje, że wytworzenie auta pochłania mniej energii, dużo mniej zanieczyszcza powietrze i wraz z lżejszymi felgami i sprzętem audio kradnie z masy samochodu 32 kilogramy, wpływając pozytywnie na zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla.

Lotus Eco Elise

Na tym nie koniec. Na dachu Eco Elise zamontowano panele słoneczne, które będą gromadzić energię elektryczną potrzebną do zasilania instrumentów pokładowych. Wśród nich pojawiła się z kolei sygnalizacja kierująca ku jak najoszczędniejszej jeździe.

Na chwilę obecną auto zapowiadane jest jedynie jako model pokazowy i nie wiadomo czy w ogóle ma szanse na wejście do produkcji.

Skomentuj na forumUdostępnij