Aktualności

Renault Ondelios Urodzony by pędzić

Francuski Renault na salonie samochodowym w Paryżu przeprowadzi zdecydowany atak na segment luksusowych crossoverów przyszłości. Na własnym terenie koncern pokaże się z koncepcyjnym modelem o nazwie Ondelios, którego naturalnym środowiskiem mają być szerokie drogi.

Pojazd bardziej przypominający wieloryba niż samochód stoi na 23-calowych (!) felgach, mierzy 4,8 metra długości, 1,6 metra wysokości i mieści 6 osób zapewniając każdej z nich dostęp do elektronicznych dobroci. Ponad ich głowami rozpościera się poliwęglanowy, przezroczysty dach a do środka wsiadamy dzięki unoszonym do góry drzwiom. Współczynnik oporu powietrza dla całego auta sięga tylko 0,29 - tyle samo, co na przykład w Corvette Z06.

Renault Ondelios

Ondelios to hybryda. Jego głównym źródłem napędu jest 2-litrowe cDi o mocy 205 KM, które wspomagają silniki elektryczne o mocy 27 KM każdy umieszczone z przodu i z tyłu pojazdu. Energia elektryczna przechowywana jest w litowo-jonowych bateriach i odzyskiwana między innymi z hamowania. Motory elektryczne mają pozwalać oszczędzić paliwo przy odlaniu i gaszeniu samochodu.

Renault Ondelios

Koncept będzie mógł rozpędzić się do 100 km/h w 7,8 sekundy, spalać średnio 4,5 litra paliwa na 100 km drogi i emitować 120 gramów dwutlenku węgla na jeden kilometr. Auto nie ma najmniejszych szans na wejście do produkcji, ale Renault daje delikatnie do zrozumienia, że Ondelios zapowiada szczerą chęć pojawienia się firmy w segmencie najbardziej luksusowych crossoverów.

Skomentuj na forumUdostępnij