Aktualności
09.01.2015

Lexus GS F Pogrubiona linia

Lexusowi przybywa modeli spod znaku litery F, która w przypadku tej japońskiej marki odnosi się do toru wyścigowego u podnóża wulkanu Fuji. To właśnie tu narodził się pierwszy z rodu: limuzyna IS F. Później przyszedł czas na coupe RC F, a teraz kolej na coś jeszcze większego. Na luksusowego sedana GS F, który za kilka dni stanie na wystawie w Detroit.

Oczywiście modeli firmowanych literą F jest więcej, ale Lexus od razu zaznacza, aby nowego GS F nawet nie próbować łączyć z wprowadzonym na rynek kilka lat temu GS 350 F Sport, z którym wspólną mają tylko ogólnie rozumianą platformę. Mierzący ponad 4,9 metra długości GS F otrzyma m.in. odróżniające go od reszty rodziny elementy karoserii (zderzaki, progi, felgi, poszerzone nadkola, z przodu wentylowane, ospoilerowanie, końcówki wydechu i tak dalej), przeprojektowane zawieszenie i oczywiście specjalnie przygotowany silnik w roli głównej.

Lexus GS F

Miejsce pod przednią maską wypełni wolnossąca, widlasta ósemka o pojemności pięciu litrów. W specyfikacji amerykańskiej motor będzie rozwijał 473 KM przy 7100 obr/min oraz 527 Nm w zakresie od 4800 do 5600 obr/min, którym optymalne wykorzystanie zapewni praca jednostki zarówno w cyklu Otta (tradycyjny czterosuw), jak i Atkinsona (m.in. skrócenie suwu sprężania poprzez dłuższe otwarcie zaworów, co przede wszystkim zwiększa sprawność silnika w zakresie średnich obrotów). GS F będzie ważył 1830 kilogramów, co oznacza, że na jeden koń mechaniczny przypadnie niecałe 3,9 kilograma.

Lexus GS F

Silnik V8 zostanie połączony z automatyczną skrzynią o ośmiu biegach z możliwością ręcznej zmiany przełożenia. Układ napędowy obejmie m.in. mechanizm różnicowy TVD (Torque Vectoring Differential), mogący pracować w jednym z trzech, przełączanych z poziomu kabiny trybów: Standard, Slalom oraz Track. Lexus nie chwali się jeszcze pełną specyfikacją modelu i jego osiągi ciągle zachowuje dla siebie. Maszyna będzie miała swoją światową premierę już 13 stycznia podczas wystawy North American International Auto Show w Detroit.

Skomentuj na forumUdostępnij