Aktualności
28.02.2017

Ford Fiesta ST Zwarty szyk

Technologie opracowane w ostatnich latach przez Forda na potrzeby modeli GT i Focus RS zaczynają rozprzestrzeniać się na samochody dostępne dla znacznie szerszego grona odbiorców. Z nowoczesnych wynalazków amerykańskiej marki skorzysta w tym roku najmniejszy z jej modeli o sportowym zacięciu: gotowa na demonstrację swoich nowych talentów Fiesta ST.

Fiesta ST poprzedniej generacji, która debiutowała jesienią 2011 roku, zasilana była 1,6-litrową, 4-cylindrową jednostką z turbodoładowaniem o mocy 182 KM. Rok temu pojawił się podkręcony do 200 koni mechanicznych model ST200. Taką samą mocą dysponuje nowa Fiesta ST trzeciej generacji. Pochodzi ona z zupełnie nowego, aluminiowego silnika. Tym razem w oddziale Ford Performance przygotowano po raz pierwszy motor o jedynie trzech cylindrach o pojemności półtora litra. Turbodoładowany silnik z rodziny EcoBoost oddaje maksymalnie 290 niutonometrów, o 50 Nm więcej, niż w poprzedniej ST.

Ford Fiesta ST

Całkowitą nowością są również tryby jazdy, regulujące pracę silnika, układu kierowniczego i elektroniki stabilizującej tor jazdy. Do wyboru mamy trzy: Normal, Sport oraz Track. Dźwięki silnika poprawiane są przez system Electronic Sound Enhancement oraz dodatkową przepustnicę wydechu, a jego apetyt na paliwo hamuje system odłączania z pracy jednego cylindra. Cała moc przenoszona jest na przednią oś, nad której samopoczuciem pracuje system Torque Vectoring Control. Jego zadaniem jest hamowanie koła znajdującego się po wewnętrznej stronie zakrętu i ograniczanie podsterowności.

Ford Fiesta ST

Najnowszy hot hatch Forda będzie potrzebował 6,7 sekundy na przekroczenie prędkości 100 km/h. Auto będzie sprzedawane w wersji z trzema lub pięcioma drzwiami i licznymi opcjami indywidualizacji. Standardem będą fotele Recaro, spłaszczona u dołu kierownica oraz felgi o średnicy 18 cali. Na liście opcji znajdziemy między innymi system nagłośnienia B&O Play, opracowany wspólnie z Harmanem oraz wyświetlacze o średnicy do ośmiu cali, połączone z systemami Apple CarPlay oraz Android Auto. Nową Fiestę ST będzie można zobaczyć na żywo już w przyszłym tygodniu podczas osiemdziesiątego siódmego salonu samochodowego w Genewie.

Skomentuj na forumUdostępnij