Aktualności
18.10.2019

BMW M235i Gran Coupe Ekstrawertyczna alternatywa

BMW serii 2, które od kilku lat znamy jako sportowe coupe, kabriolety oraz rodzinne kompakty Active Tourer i 7-osobowy Gran Tourer, rozrosło się o kolejną wersję nadwoziową. Tym razem mamy do czynienia po raz pierwszy z czterodrzwiową limuzyną, którą wzorem większych modeli serii 5, 6 oraz 8 określono mianem Gran Coupe.

Stylowe 2 Series Gran Coupe to pierwszy przedstawiciel zupełnie nowej "Dwójki" drugiej generacji, noszącej wewnętrzne oznaczenie F44 (pierwsza generacja z jedną parą drzwi przyszła na świat w 2014 roku). Nowa bryła nadwozia charakteryzuje się wiecznie rosnącym grillem, oświetleniem w technologii LED, przypominającym to z większych modeli oraz dwiema parami drzwi z szybami bez ramek. Samochód mierzy prawie 4,53 metry długości i może pochwalić się bagażnikiem o pojemności 430 litów (to o prawie 21 centymetrów i 50 litrów więcej, niż w przypadku hatchbacka serii 1, który debiutował w maju tego roku).

BMW M235i Gran Coupe

Nowa maszyna wzorem serii 1 opiera się o platformę z układem przeniesienia napędu na przednią oś z możliwością wyboru jednego z trzech rodzajów zawieszenia (w tym obniżone o 10 milimetrów M Sport lub adaptacyjne z systemem Variable Damper Control). Ofertę silnikową otwierają trzycylindrowy, benzynowy wariant 218i o mocy 140 KM (we współpracy z ręczną skrzynią o sześciu biegach lub 7-stopniowym, dwusprzęgłowym automatem Steptronic) oraz czterocylindrowy, wysokoprężny wariant 220d o mocy 190 KM (8-stopniowy automat Steptronic). Najbardziej obiecująco prezentuje się trzecia propozycja: model M235i z najmocniejszym, czterocylindrowym silnikiem w historii BMW oraz systemem przeniesienia napędu na wszystkie cztery koła xDrive.

BMW M235i Gran Coupe

Pod maską M235i zastaniemy dwulitrową, turbodoładowaną jednostkę w technologii TwinPower Turbo, która dostarcza 306 koni mechanicznych i 450 niutonometrów. Motor połączony jest z 8-stopniowym automatem Steptronic Sport, który pozwala na rozwinięcie setki w czasie 4,9 sekundy i rozpędzenie się maksymalnie do 250 kilometrów na godzinę. Opcjonalny pakiet M Performance pozwala na poprawę przyspieszenia do 4,8 sekund, a katalog z dodatkami wypełniony jest również częściami z oddziału M, obejmującymi nowe felgi, końcówki wydechu czy wykonane z włókien węglowych elementy aerodynamiczne nadwozia.

BMW M235i Gran Coupe

BMW 2 Series Gran Coupe zadebiutuje przed wielką publicznością w listopadzie na wystawie samochodowej Los Angeles Auto Show i będzie produkowane w zakładach BMW w Lipsku. Na terenie Stanów Zjednoczonych model będzie dostępny dodatkowo również jako benzynowe 228i xDrive z silnikiem o mocy 231 koni mechanicznych. W salonach sprzedaży samochód pojawi się oficjalnie w marcu przyszłego roku. Na terenie Niemiec auto wyceniono od prawie 32 tysięcy euro za wersję 218i do prawie 52 tysięcy euro za topowe M235i (aktualnie to przedział od około 135 do około 220 tysięcy złotych).

Skomentuj na forumUdostępnij