Aktualności
10.04.2020

Caterham Super Seven 1600 Wnioski z historii

Caterham Cars, które prawie pięćdziesiąt lat temu przejęło produkcję słynnego Lotusa Seven, powiększyło swój repertuar o nową ewolucję o nazwie Super Seven 1600. Sportowy roadster adresowany jest do wszystkich, którym marzy się Seven w stylu retro, ale bez konieczności sięgania po wysłużone zabytki czy cofania się w rozwoju.

Pierwszy Super Seven pojawił się jeszcze w latach pięćdziesiątych, gdy Colin Chapman doszedł do wniosku, że Seven pierwszej serii nie jest wystarczająco mocny, szybki i lekki. Nowy model otrzymał nowy silnik, skrzynię biegów, koła i skórzaną kierownicę. Od tamtego czasu powstało wiele różnych modeli Super Seven, w tym tylko noszące taką nazwę oficjalnie. Dzisiejszy Super Seven 1600 to ukłon w stronę pierwszych Caterhamów z lat siedemdziesiątych, a także ciąg dalszy współczesnych "Siódemek" retro, któtym kilka lat temu początek dały Seven Sprint oraz Seven SuperSprint.

Caterham Super Seven 1600

W przypadku nowego Super Seven 1600 natrafimy m.in. na klasyczne błotniki, 14-calowe felgi, koło zapasowe, drewnianą kierownicę,skórzaną tapicerkę i szereg innych detali, nawiązujących wyglądem do lat siedemdziesiątych. Wybór kolorów karoserii i wnętrza obejmuje również kilka klasycznych pozycji. Roadster będzie produkowany na standardowym podwoziu typu S3, a na życzenie dostępne będzie również szesze podwozie typu SV. Caterham będzie dostarczał niespłena 3,2-metrowe auto w formie złożonego pojazdu gotowego do jazdy lub zestawu do samodzielnego złożenia.

Caterham Super Seven 1600

Samochód ważący tylko 565 kilogramów napędzany będzie czterocylindrowym, wolnossącym silnikiem Forda o pojemności 1,6 litra, mocy 137 KM i momencie obrotowym 165 Nm. Kolejny element retro: przez otwór w pokrywie komory silnika wyglądają korpusy przepustnicy i układu wtrysku paliwa, niegdyś nieodłączny element wielu małych samochodów rajdowych i wyścigowych. Napęd na tylną oś przenosić będzie ręczna skrzynia o pięciu biegach. Sprint od zera do setki: około pięć sekund. Prędkość maksymalna: jakieś 195 kilometrów na godzinę. Kompletny samochód będzie sprzedawany w cenie prawie 33,5 tysięcy funtów (aktualnie to równowartość około 175 tysięcy złotych), a jako alternatywne ścieżki nabycia Caterham przygotował również różne programy finansowania auta w ratach.

Skomentuj na forumUdostępnij