Aktualności
27.02.2021

Cupra Formentor VZ5 Szybka specyfikacja

Marka Cupra, wydzielona ze struktur Seata z myślą o najbardziej sportowych i najmocniejszych samochodach hiszpańskiego koncernu, świętuje w tym roku swoje trzecie urodziny. W ramach urodzinowej imprezy pokazano nową wersję modelu Formentor, która dzięki powiązaniom rodzinnym wewnątrz grupy Volkswagena zbliża się do 400 koni mechanicznych.

Formentor to jedyny model marki Cupra, który od samego początku nie ma swojego odpowiednika w zwykłej ofercie Seata. Crossover, który zadebiutował prawie dokładnie rok temu, do tej pory dostępny był z 4-cylindrowymi silnikami spalinowymi o mocy od 150 do 310 koni mechanicznych, a także jako plasująca się między nimi hybryda w dwóch specyfikacjach w przedziale 205-245 koni mechanicznych. Tegoroczna ewolucja VZ5 to najszybsza i najmocniejsza wersja w katalogu. Jej nazwa wzięłą się od hiszpańskiego "Veloz" - dosłownie "szybki" - oraz od liczby cylindrów pod przednią maską. Nowy silnik to słynna, pięciocylindrowa jednostka typu TSI (Turbocharged Stratified Injection) z repertuaru Audi, która od lat obsypywana jest nagrodami na całym świecie.

Cupra Formentor VZ5

Rzędowa, turbodoładowana piątka na pokładzie Formentora VZ5 mierzy 2,5 litra pojemności i generuje maksymalnie do 390 koni mechanicznych oraz 480 niutonometrów. Maksymalny moment obrotowy dostępny jest w zakresie do 2250 do 5700 obrotów na minutę, maksymalna moc w zakresie do 5,7 do siedmiu tysięcy obrotów na minutę. Silnik został połączony z dwusprzęgłową przekładnią DSG o siedmiu przełożeniach oraz układem przeniesienia napędu na wszystkie cztery koła 4Drive. Osiągi: przyspieszenie od zera do setki w 4,2 sekundy i prędkość maksymalna ograniczona elektronicznie do 250 kilometrów na godzinę.

Cupra Formentor VZ5

VZ5 w porównaniu do 310-konnego Formentora wyróżnia się m.in. felgami o średnicy 20 cali, zaciskami hamulcowymi Akebono, czterema końcówkami wydechu w kolorze miedzianym, węglowym dyfuzorem oraz obniżonym o dziesięć milimetrów zawieszeniem. Auto dostępne jest m.in. z dedykowanym lakierem Taiga Grey, nowymi, kubełkowymi fotelami, adaptacyjnym zawieszeniem z piętnastoma poziomami regulacji, nowymi trybami jazdy oraz zastępami asystentów wspomagających kierowcę. Cupra ograniczy produkcję Formentora VZ5 do siedmiu tysięcy egzemplarzy. Oficjalna sprzedaż ma rozpocząć się w czwartym kwartale tego roku.

Skomentuj na forumUdostępnij