Aktualności
17.05.2021

Abarth 1000 SP Historyczne więzy

Abarth, który od wskrzeszenia w 2007 roku znany jest wyłącznie ze sportowych odmian Fiatów 500, Punto oraz 124, nie ukrywa, że tęskni za dawną świetnością marki i różnorodnością modeli. A to prowadzi do różnego rodzaju przemyśleń i marzeń. I tylko niektóre z nich udaje się zrealizować: oto jedyny w swoim rodzaju Abarth 1000 SP.

Oryginalny Abarth 1000 Sport Prototipo powstał w 1966 roku jako lekki spyder zaprojektowany z myślą o wyścigach małolitrażowych aut przetaczających się przez Europę. Auto z jednolitrowym silnikiem z rodowodem z Fiata 600 wygrywało w wyścigach górskich, długodystansowych i sprintach. W roku 2009 w powołanych do życia na nowo zakładach Abartha zrodził się pomysł na zbudowanie współczesnego 1000 SP. Projekt czekał na realizację aż do roku 2021, przed którym został poddany niezbędnej modernizacji. Gotowe auto pokazano światu w miniony weekend.

Abarth 1000 SP

Abarth 1000 SP dwudziestego pierwszego wieku to samochód oparty na Alfie Romeo 4C, małym, sportowym aucie, które zbudowane jest wokół kadłuba wykonanego z włókien węglowych. Abart wymienił niemal całą karoserię, która nawiązuje teraz do 1000 SP sprzed pięćdziesięciu pięciu lat: okrągłe światła z przodu i z tyłu, szeroki wlot powietrza z przodu, ścięte szyby boczne, pałąk bezpieczeństwa za głowami kierowcy i pasażera, wloty i wyloty powietrza w tylnych nadkolach oraz nowe felgi i malowanie na czerwono. Układ napędowy pozostał nietknięty: to umieszczony centralnie, benzynowy silnik o pojemności 1,75 litra z turbodoładowaniem, który generuje do 240 koni mechanicznych.

Abarth 1000 SP

Czy nowy 1000 SP trafi do produkcji (produkcję bazowej Alfy Romeo 4C zakończono w ubiegłym roku)? Na razie o tym nie ma mowy, ale jedyny egzemplarz z pewnością zadba o to, aby znaleźli się potencjalni zainteresowani zamówieniem kolejnych sztuk. Już jesienią auto ma ruszyć na podbój serc miłośników włoskiej motoryzacji i pojawić się na różnego rodzaju imprezach dedykowanych samochodom zabytkowym. Na jakich konkretnie? Tego Abarth jeszcze nie zdradza.

Skomentuj na forumUdostępnij