Aktualności
13.04.2022

Deus Vayenne Pojęcie symetrii

Uspokajamy wszystkich zmęczonych super produkcjami wielkich marek i czekających na coś zupełnie nowego "znikąd": do wejścia w niszę egzotycznych, sportowych samochodów szykuje się niejakie Deus Automobiles. Czy marka zrealizuje swoje plany - pokaże czas. Na razie stawia mocne fundamenty współpracą z Italdesign i Williamsem.

Deus Automobiles z siedzibą w Wiedniu zostało oficjalnie powołane do życia w 2020 roku, a sama firma jest częścią większej grupy przedsiębiorstw z blisko trzydziestoletnim doświadczeniem w... wielu innych dziedzinach, jak branże wydawnicze i opakowaniowe. Austriacka firma od samego początku celuje w produkcję hipersamochodów z najwyższej półki z napędem wyłącznie elektrycznym oraz prowadzącą do innowacji współpracę. Napędem spalinowym Deus nie jest w ogóle zainteresowany. Pierwszym modelem marki ma być coupe o nazwie Vayenne, które w formie konceptu przyprowadzono na tegoroczny salon samochodowy w Nowym Jorku.

Zdjęcie Deus Vayenne

Deus Vayenne, którego nazwa ma nawiązywać do stolicy Austrii, zapowiadany jest jako jeden z najmocniejszych i najszybszych, drogowych samochodów na świecie, o ile rzeczywiście model wejdzie do produkcji seryjnej i wyjedzie na publiczne drogi. Twórcy auta operują na dużych liczbach i już teraz mówią o mocy przekraczającej 2200 koni mechanicznych (słownie: ponad dwa tysiące dwieście) oraz o momencie obrotowym ponad 2000 niutonometrów. Osiągi auta, obecne na razie tylko w komputerowych symulacjach, mają być równie oszałamiające: wynik niespełna dwóch sekund w sprincie od zera do setki i prędkość maksymalna przekraczająca 400 kilometrów na godzinę. Dokładna konfiguracja układu napędowego i pozostałe parametry techniczne pozostają na razie tajemnicą.

Zdjęcie Deus Vayenne

Deus pojawił się znikąd i można by spodziewać się, że równie szybko zniknie... ale chyba nie tym razem. Pod projektem karoserii i nadwozia z dumą podpisuje się włoskie studio Italdesign, a za podwozie i układ napędowy mają być odpowiedzialni specjaliści Williams Advanced Engineering. Vayanne ma bazować na elektrycznej, modułowej platformie FW-EVX, której pierwszą ewolucję Williams zaprezentował jeszcze w 2017 roku. Deus planuje wypuścić na świat limitowaną serię 99 egzemplarzy modelu w bliżej nieokreślonej cenie. W najlepszym wypadku pierwsze sztuki mają zostać oddane w ręce właścicieli w 2025 roku.

Skomentuj na forumUdostępnij