Aktualności
05.07.2022

Volkswagen Golf R 20 Years Model urodzinowy

Volkswagen świętuje w tym roku dwudzieste urodziny Golfa w specyfikacji R, najmocniejszego auta w kompaktowej rodzinie. Z tej okazji do sprzedaży trafia specjalny Golf R w wydaniu "20 Years", który będzie produkowany tylko przez około dwanaście miesięcy. Znaki szczególne: więcej mocy, dynamiczniejsze prowadzenie i nowe wykończenie.

Pierwszy, seryjny Golf sponsorowany przez literę R pojawił się w 2002 roku w ramach Golfa czwartej generacji. Był nim słynny Golf R32 z dwusprzęgłową skrzynią biegów, napędem przenoszonym na wszystkie cztery koła oraz 3,2-litrowym silnikiem VR6 o mocy 241 koni mechanicznych. Samochód okazał się sukcesem i sprzedał się w liczbie trzykrotnie większej, niż początkowo planowano. Dziś Volkswagen produkuje Golfa już ósmej generacji. W jego ramach przygotowano Golfa R z silnikiem o mocy aż 320 koni mechanicznych, który rozpędza się do prędkości stu kilometrów na godzinę w skromne 4,7 sekundy. Z okazji dwudziestych urodzin modelu Volkswagen oferuje jeszcze więcej, ale tylko przez ograniczony czas.

Zdjęcie Volkswagen Golf R 20 Years

Golf R w wydaniu 20 Years będzie legitymował się maksymalną mocą podniesioną do 333 koni mechanicznych. Dodatkową moc turbodoładowanego, 4-cylindrowego silnika o pojemności dwóch litrów będzie można demonstrować już podczas uruchamiania samochodu: producent przygotował specjalny tryb Emotion Start, w którym silnik podczas uruchamiania kręcony jest do 2,5 tysiąca obrotów na minutę. Volkswagen chwali się również przeprogramowaną skrzynią biegów DSG, która w trybie ręcznej zmiany biegów ma charakteryzować się jeszcze dynamiczniejszą reakcją. Dynamikę auta ma poprawić również podtrzymanie obrotów turbosprężarki w oczekiwaniu na wciśnięcie gazu do oporu. Tak samo, jak do tej pory, dostępny będzie pakiet R Performance: system wektorowania momentu obrotowego oraz dwa dodatkowe tryby jazdy, Special i Drift.

Zdjęcie Volkswagen Golf R 20 Years

Golf R 20 Years będzie wyróżniał się subtelnymi zmianami w środku i na zewnątrz: nowe felgi o średnicy 19 cali, mały spoiler przedłużający linię dachu, okolicznościowe logotypy oraz wykończenie kabiny imitujące włókna węglowe. Osiągi: od zera do setki w 4,6 sekundy i ograniczenie prędkości maksymalnej podniesione do 270 kilometrów na godzinę. Volkswagen Golf R 20 Years będzie produkowany w zakładach Wolfsburgu tylko przez około rok. Model trafi na rynki europejskie oraz do Ameryki Północnej, Volkswagen zbiera już zamówienia. Cena na terenie Niemiec: prawie 60 tysięcy euro (aktualnie to równowartość około 285 tysięcy złotych).

Skomentuj na forumUdostępnij