Aktualności
28.07.2022

Ford F-150 Raptor R Duża rzecz

Najpopularniejszy samochód na północnoamerykańskim rynku, pick-up serii F-150 ze stajni Forda, doczekał się kolejnej wersji firmowanej przez oddział Ford Performance. Maszyna, która może być kojarzona głównie z ciężkimi pracami i podbojami bezdroży, dostępna będzie wkrótce jako... przeszło 700-konny Raptor R!

Modele serii F pozostają hitem Forda nieprzerwanie od końca lat czterdziestych minionego stulecia. Aktualny F-150 zadebiutował latem 2020 roku jako model już czternastej generacji w swojej rodzinie. Do tej pory maszynę oferowano ze spalinowymi silnikami V6 oraz V8, jako hybrydę oraz od niedawna jako elektryka F-150 Lightning. Na początku ubiegłego roku pojawił się F-150 Raptor z 3,5-litrowym, turbodoładowanym silnikiem V6, który przekraczał 455 koni mechanicznych. Na tych, których rozczarował taki Raptor, czeka już zupełnie nowy F-150 Raptor R. Czegoś takiego w ofercie Forda do tej pory jeszcze nie było.

Zdjęcie Ford F-150 Raptor R

Tym razem nie było kompromisów: specjalnie dla Raptora R przygotowano nowy silnik V8, jednostkę o pojemności 5,2 litra z potężną sprężarką, która bazuje na silniku znanym z Mustanga Shelby GT500. Motor w najnowszym wcieleniu rozwija aż 710 koni mechanicznych oraz prawie 870 niutonometrów! Silnik połączono ze zmodyfikowaną, automatyczną skrzynią biegów SelectShift o dziesięciu przełożeniach oraz nowym układem wydechowym ze sterowanymi zaworami tłumika, które dyrygują dźwiękiem wydechu zależnie od wybranego trybu pracy (Normal, Sport, Quiet lub Baja). Napęd przenoszony jest na wszystkie cztery koła.

Zdjęcie Ford F-150 Raptor R

Razem z nowym silnikiem przychodzi wybrzuszona pokrywa komory silnika i szereg innych modyfikacji: utwardzone i usztywnione zawieszenie z amortyzatorami Fox Live Valve, koła z 37-calowymi oponami BFGoodrich All-Terrain na 17-calowych felgach, nowe grafiki i detale karoserii, fotele Recaro i wiele innych. Raptor R może pochwalić się aż 333-milimetrowym prześwitem, skokiem zawieszenia 330 milimetrów z przodu i 358 milimetrów z tyłu oraz pakietem systemów ułatwiających jazdę (w tym na bezdroża: Terrain Management System, Trail Control, Trail 1 Pedal Drive oraz Trail Turn Assist). Ford rozpocznie produkcję modelu F-150 Raptor R w zakładach Dearborn Truck Plant jeszcze przed końcem tego roku.

Skomentuj na forumUdostępnij