Aktualności
23.11.2022

Abarth 500e Zielony skorpion

Elektryczna "Pięćsetka" od Fiata ma już dziesięć lat, a kilka lat temu doczekała się drugiej generacji. Do tej pory model ten pozostawał w cieniu wersji spalinowych, za które w najmocniejszych wydaniach odpowiadał oczywiście Abarth. Od teraz w ofercie sportowej marki znajdziemy po raz pierwszy również elektryczne 500e.

Współczesne początki Abartha, którego korzenie sięgają końcówki lat czterdziestych minionego stulecia, rozpoczęły się od wskrzeszenia marki w 2007 roku. Jej nową rolą okazała się pozycja fabrycznego tunera Fiata: na pierwszy ogień poszedł maluch 500, kilka lat później pojawił się roadster 124 Spider, a w tym roku wydano na świat północnoamerykańskiego crossovera Pulse. Najmocniejsze, limitowane "Pięćsetki" od Abartha rozwijały blisko 200 koni mechanicznych z 1,4-litrowego, turbodoładowanego silnika benzynowego o czterech cylindrach. Elektryczny 500e debiutuje na nieco niższym poziomie, ale to dopiero początki jego kariery.

Zdjęcie Abarth 500e

Abarth 500e ma legitymować się maksymalną mocą na poziomie 1550 koni mechanicznych, która przenoszona jest wyłącznie na przednie koła. Maksymalny moment obrotowy dochodzi do 235 niutonometrów. Auto wyposażono w jeden silnik elektryczny oraz w akumulator o pojemności 42 kWh. Osiągi: sprint od zera do setki w siedem sekund i elastyczność 40-60 km/h na poziomie tylko 1,5 sekundy. Do wyboru będzie kilka trybów jazdy: oszczędny Turismo z limitem do 136 koni mechanicznych i 220 niutonometrów, Scorpion Street z maksymalnym wykorzystaniem systemu odzyskiwania energii kinetycznej z hamowania oraz Scorpion Track, nastawiony na najlepsze osiągi i najszybsze wyczerpanie zgromadzonej w akumulatorach energii elektrycznej.

Zdjęcie Abarth 500e

Samochód wyposażono w system szybkiego ładowania o mocy do 85 kW, który pozwoli na uzupełnienie rezerw energii elektrycznej potrzebnych na pokonanie 40 kilometrów w niecałe pięć minut. Dla tych, którzy będą tęsknić za dźwiękiem silnika spalinowego, przygotowano... generator dźwięku silnika spalinowego, który wypełni znajomymi dźwiękami kabinę. Abarth 500e tradycyjnie będzie wyróżniał się także stylowymi dodatkami, zderzakami, felgami czy wykończeniem wnętrza. Dla najbardziej zasłużonych klientów marki model dostępny będzie również w specjalnej wersji Scorpionissima z bogatym wyposażeniem w standardzie, którą można zamawiać już teraz, tylko w pierwszym miesiącu przedsprzedaży. Abarth pracuje już nad mocniejszymi i szybszymi wersjami.

Skomentuj na forumUdostępnij