Aktualności
05.01.2023

BMW i Vision Dee Inteligentny kompan

BMW szykuje się do kompleksowego odmłodzenia swojej oferty i wprowadzenia na rynek Nowej Klasy, która miałaby być gotowa na sezon 2025. Najważniejsze nowości najbliższej przyszłości przywieziono na targi Consumer Electronics Show w Las Vegas, na których zadebiutował również koncept i Vision Dee.

BMW i Vision Dee - "Dee" to skrót od Digital Emotional Experience - to wizja samochodu niedalekiej przyszłości, który będzie odpowiadał na indywidualne potrzeby każdego kierowcy oraz pasażerów i towarzyszył im nie tylko w świecie rzeczywistym, ale również wirtualnym. Limuzyna narysowana prostymi, oszczędnymi liniami wyróżnia się nie tylko kształtami, ale również technologią zmiany koloru E Ink, która w jednym z ubiegłorocznych konceptów niemieckiej marki umożliwiała jedynie przejście przez odcienie szarości między bielą i czernią. Dziś mamy do wyrobu aż trzydzieści dwa kolory - odpowiednio przygotowane panele karoserii konceptu i Vision Dee, podzielonej aż na 240 segmentów E Ink, mogą przybrać tysiące różnych konfiguracji kolorystycznych na zawołanie!

Zdjęcie BMW i Vision Dee

Koncept wita minimalizmem również w środku, gdzie na pierwszy rzut oka nie znajdziemy żadnych wyświetlaczy. To tylko pierwsze wrażenie. W rzeczywistości na desce rozdzielczej umieszczono ukryte czujniki, za pomocą których sterujemy dużym wyświetlaczem przeziernym na przedniej szybie i systemem rozszerzonej rzeczywistości (wyświetlacza taki za kilka lat ma pojawić się w modelach seryjnych). Równolegle możliwe ma być przyciemnianie szyb aby jeszcze bardziej odseparować się od świata na zewnątrz samochodu. Kolejny punkt programu rozrywkowego to scenariusze powitalne: reakcje samochodu na przybycie kierowcy, realizowane z wykorzystaniem oświetlenia i różnego rodzaju wyświetlaczy, jak pokazanie awatara danej osoby na bocznej szybie.

Zdjęcie BMW i Vision Dee

Przyszłość samochodów marki BMW i marek należących do grupy BMW jest oczywiście elektryczna i taki jest też koncept i Vision Dee, ale specyfikacja techniczna pojazdu pozostaje tajemnicą ich twórców. Całość zwiastuje pojawienie się seryjnej Nowej Klasy i otwarcie zupełnie nowego rozdziału w historii marki z Monachium (poprzedni raz po pojęcie "Nowej Klasy" sięgnięto w latach sześćdziesiątych przy okazji całej rodziny zaprojektowanych od zera limuzyn i coupe od serii 1500 po serię 2000). Auto drogowe ma być gotowe na rok 2025, a jeszcze w tym roku mamy zobaczyć kolejny przedsmak przyszłości, prawdopodobnie kolejny koncept, który będzie dużo bliższy modelowi seryjnemu, niż popisowe BMW i Vision Dee.

Skomentuj na forumUdostępnij