Aktualności

Hongqi E702 Obcy obiekt

Alfabetu chińskich marek, które coraz śmielej poczynają sobie na europejskich rynkach, w tym rynku polskim, ciąg dalszy: dzisiejszą lekcję poznawania świata sponsoruje litera H jak Hongqi. Firma ma swojej ofercie kilka SUV'ów oraz limuzyn, a jej plany na najbliższą przyszłość ucieleśnia efektowny koncept E702.

Marka Hongqi należy do grupy FAW (First Automobile Works), która działa oficjalnie od pierwszej połowy lat pięćdziesiątych minionego stulecia i która należy do największych producentów samochodów osobowych i pojazdów użytkowych z Chin. Hongqi - w dosłownym tłumaczeniu "czerwona flaga" - reprezentuje najbardziej luksusowe modele w dorobku FAW i jest jedną z najstarszych marek w kraju - pierwszy model firmowany taką nazwą pojawił się na rodzimym rynku jeszcze w 1958 roku. Jeden z najnowszych projektów marki, koncept o oznaczeniu E702, wyznacza jej przyszły kierunek stylistyczny i zapowiada zaawansowane technologie jazdy zautomatyzowanej.

Zdjęcie Hongqi E702

Model E702 zapowiada się jako futurystyczna limuzyna z boczną linią przypominającą coupe i efektownym oświetleniem zewnętrznym. Do konceptu trafiły między innymi kamery w miejscu lusterek bocznych, czujniki LiDAR, rozbudowane nagłośnienie kabiny, szybkie łączone internetowe oraz drzwi bez widocznych klamek. Samochód ma być wprawiany w ruch elektrycznym układem napędowym, którego dokładna specyfikacja pozostaje tajemnicą producenta. Biorąc za przykład samochody osobowe produkowane obecnie pod marką Hongqi można spodziewać się dwóch silników elektrycznych i maksymalnej mocy systemowej na poziomie przeszło 600 koni mechanicznych.

Zdjęcie Hongqi E702

Model seryjny, wywodzący się z konceptu E702, miałby pojawić się na chińskim rynku w pierwszej połowie przyszłego roku. Obecnie w ofercie Hongqi znajdują się dwa samochody elektryczne: duży SUV o oznaczeniu E-HS9 o długości ponad 5,2 metra oraz limuzyna E-QM5 o długości przeszło pięciu metrów. Na terenie Europy marka jeszcze do niedawna była znana przede wszystkim na rynkach skandynawskich. Od początku września funkcjonuje oficjalny importer Hongqi Polska, w którego katalogu widnieje na razie tylko model E-HS9 z cennikiem zaczynającym się od 345 tysięcy złotych w przypadku wersji o najmniejszym zasięgu (396 kilometrów według norm WLTP).

Skomentuj na forumUdostępnij