Aktualności

Hajek Mustang FR500C Najszybszy jarosz świata

"Cudowne" właściwości etanolu jako paliwa silnikowego nie podpadają wątpliwościom - mamy więcej mocy i emitujemy znacznie mniej szkodliwych dla środowiska spalin niż przy konsumowaniu zwykłej benzyny. A to przekłada się przede wszystkim na znacznie lepsze osiągi. Znakomitym przykładem jest tu szwedzki Koenigsegg CCXR oraz... Ford Mustang.

Mowa oczywiście nie o zwykłym Mustangu, ale o specjalnie zmodyfikowanym wyścigowym Mustangu FR500C przystosowanym przez niejakiego Brenta Hajka (właściciela muzeum aut wyścigowych i... plantatora kukurydzy) do spalania mieszanki E85, którą otrzymać można między innymi właśnie z kukurydzy.

Ford Mustang FR500C

Hajek początkowo był zdany na siebie (a konkretniej: na swoje Hajek Motorsports), ale na hasło "etanol" do projektu dołączył Ford oraz inne firmy, które dostarczyły szereg niezbędnych części oraz 5,4-litrowy silnik z modelu GT. Tak spreparowany Mustang rozpędził się na wyschniętym, słonym jeziorze Bonneville do rekordowych 252,78 mph - 406,8 km/h (poprzedni rekord w Mustangu wynosił 246,78 mph)! Do pełni szczęścia - uznania rekordu za oficjalny - brakuje jedynie powtórzenia tego wyczynu w dwóch przejazdach, co miałoby nastąpić już wkrótce.

Skomentuj na forumUdostępnij