
Ligier JS2 RS - Homologacja GT2
Po czterech sezonach współczesna kategoria wyścigowa GT2 cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem i nie może mówić o sukcesie. Wśród marek zainteresowanych budową samochodów dedykowanym amatorom znalazło się killu wielkich producentów i kilka mniejszych marek, jak Audi, Ferrari, Mercedes-AMG czy Porsche. W przyszłym roku będzie mógł dołączyć do nich francuski Ligier.
Ligier Automotive pojawi się w grupie GT2 dzięki modelowi JS2 RS, który miał swoją premierę latem tego roku. Samochód pokazano przy okazji pięćdziesiątej rocznicy pojawienia się Ligiera na podium 24-godzinnego wyścigu Le Mans i przygotowano między innymi z myślą o startach w markowych pucharach. Samochód zbudowany jest na lekkim kadłubie z włókien węglowych, który spełnia normy bezpieczeństwa obowiązujące wśród prototypów klasy LMP3. Do napędu służy umieszczone centralnie V6 o pojemności 3,5 litra z dwiema turbosprężarkami, które pochodzi z linii EcoBoost od Forda. Jednostka napędowa współpracuje z sekwencyjną skrzynią biegów o sześciu przełożeniach od firmy Sadev, która przenosi całą moc wyłącznie na tylne koła. Model JS2 RS wyposażono między innymi w regulowany ABS, regulowaną kontrolę trakcji oraz regulowane amortyzatory produkcji Öhlins.
W domyślnej konfiguracji JS2 RS waży tylko około 1150 kilogramów i dysponuje mocą dochodzącą do 660 kilogramów. Po zaaplikowaniu ograniczeń wynikających z regulacji Balance of Performance auto może przytyć i stracić na mocy. Za każdy egzemplarz należy obecnie zapłacić po 259 tysięcy euro plus podatki (to około 1,1 miliona złotych). W ostatnich tygodniach JS2 RS doczekał się homologacji w kategorii GT2, co oznacza, że będzie mógł pojawić się między innymi w pucharze GT2 European Series (auta GT2 dopuszczone są obecnie do wielu różnych innych serii, ale spełniają w nich tylko role niższych kategorii lub wypełniają kategorie gościnne). To pierwsza duża seria wyścigowa dla samochodów typu GT, w której będzie można zobaczyć Ligiera w głównej kategorii. Będzie to jednocześnie pierwsza francuska marka w pucharze GT2 European Series. Za jego powstaniem stoi SRO Motorsports Group, które reaktywowało grupę GT2 w zupełnie nowej formie w 2020 roku jako kategorię dla kierowców aspirujących do GT3 lub ścigających się już tylko dla samej przyjemności.
GT2 European Series wystartowało z początkiem sezonu 2021 od pięciu weekendów wyścigowych we Włoszech, Niemczech, Francji i Belgii. Rok później sezon objął sześć pozycji, a w roku 2026 zostanie zredukowany ponownie do pięciu. Zainteresowanie pucharem pozostaje umiarkowane. W pierwszym roku zobaczyliśmy w nim samochody marek Audi, Brabham, Ferrari, KTM, Lamborghini oraz Porsche. Później pojawił się również Mercedes-AMG i Maserati, a także gościnnie Ginetta, która na sezon 2026 ma już homologowany nowy model. W przyszłym roku po raz pierwszy do GT2 European Series dopuszczeni będą kierowcy kategorii Gold oraz Platinum. Z pucharem połączony jest program SRO GT Academy, w ramach którego najszybsi kierowcy aut Maserati i Mercedesa-AMG zostaną nagrodzeni awansem do GT World Challenge Europe i kontynuacją kariery w kategorii GT3. Do inicjatywy tej dołączy również Ginetta i Ligier. Sezon 2026 rozpocznie się pod koniec maja na torze Monza we Włoszech.
Źródło/zdjęcia: Ligier Automotive Ligier JS2 RS na forumSubskrybuj kanał RSS aktualnościSkomentuj na forum


















