Vauxhall Equus

Zdjęcie Vauxhall Equus

Pod koniec lat siedemdziesiątych ekipa Vauxhalla podjęła się zadania zdefiniowania na nowo pojęcia sportowego, brytyjskiego roadstera. Tak właśnie powstał koncept Equus, którego kanciaste kształty, jak najbardziej nowoczesne w momencie debiutu, odejmują mu nadal co najmniej kilka lat.

Za bazę do zbudowania auta, którego nazwa w języku łacińskim oznaczała "koń", posłużyło podwozie z Panthera Lima. Z przodu osadzono w nim 4-cylindrowy silnik o pojemności 2,3 litrów z Vauxhalla Magnum, który sam stanowił bazę dla Limy. Silnik dostarczał około 110 koni mechanicznych i współpracował z automatyczną skrzynią biegów, która pośredniczyła w przekazaniu momentu na tylną oś. Pod długą maską, bezpośrednio przed silnikiem znalazło się także wystarczająca ilość miejsca na ustawione w pionie koło zapasowe.

Nadwozie pojazdu zaprojektował Wayne Cherry, któremu śniły się tylko linie proste, spotykające się pod ostrymi kątami. Największą uwagę zwracały wielkie "skrzela" oraz pomalowana w ciemniejszym kolorze, niż reszta samochodu powierzchnia w kształcie trapezu, łącząca drzwi, przednie słupki i boczne lusterka. Cel? Ot, kaprys stylisty, mający wpłynąć na postrzeganie proporcji auta. Cherry uczestniczył m.in. w rysowaniu modeli Oldsmobile Toronado, Chevrolet Camaro, Pontiac Firebird, a także konceptów Vauxhall SRV i Cadillac Sixteen.

Equus pojawił się w 1978 roku po prawie trzech latach prac, a jego zbudowanie powierzono firmie Panther. Auto wzbudziło spore zainteresowanie, ale nie na tyle duże, aby zmienić bieg historii. General Motors zamknęło swoją europejską placówkę projektową w Wielkiej Brytanii kilka lat później i otworzyło nowy ośrodek w centrali Opla w Russelsheim w Niemczech. Equus stał się tym samym ostatnim Vauxhallem, zaprojektowanym w Anglii. Aż do przełomu wieków, kiedy to pojawił się sportowy roadster XV220, bazujący na Lotusie.

Tekst: Przemysław Rosołowski

Zdjęcie Vauxhall Equus - zdjęcie 2 Zdjęcie Vauxhall Equus - zdjęcie 3 Zdjęcie Vauxhall Equus - zdjęcie 4 Zdjęcie Vauxhall Equus - zdjęcie 5 Zdjęcie Vauxhall Equus - zdjęcie 6