Aktualności

Velozzi Supercar Zmiana klimatu

Samochodowe X-Prize to nagroda (10 mln USD) czekająca na firmę, która zbuduje pojazd z alternatywnym źródłem napędu, który nie tylko sprawdzi się w swojej klasie, ale którego plan produkcyjny zagwarantuje odpowiednie profity, a spalanie nie będzie przekraczać 2,35 l/100km (200 mpg). Jednym z kandydatów jest Team Velozzi z Beverly Hills, którego dziełem ma być supersportowe coupe.

Amerykańska placówka rozpoczęła prace nad autem jeszcze przed ogłoszeniem X-Prize, a pierwsze dane i wizualizacje auta przedstawiono wiosną 2007 roku. Aktualnie obok sportowego auta w planach firmy znajduje się również SUV. Oba auta, po pozyskaniu odpowiednich funduszy i rządowego wsparcia mają być wprowadzone do produkcji na przełomie 2011 i 2012 roku. Oba będa korzystać z układu napędowego opartego o te same rozwiązania.

Velozzi Supercar

Auta Velozzi będą napędzane wielopaliwowymi mikroturbinami wytwarzającymi energię elektryczną przechowywaną w litowo-jonowych bateriach i nowych superakumulatorach. Samochody mają się karmić między innymi zwykłą benzyną, olejem napędowym, etanolem, metanolem, butanolem, biodieslem i gazem ziemnym. Producent pomyślał nawet o odwróceniu ról - auta będą mogły służyć jako generator mogący zasilić w prąd nawet niewielkie mieszkanie! Całość będzie synchronizowana przez pokładowy komputer, a energia elekryczna dodatkowo pozyskiwana z hamowania.

Velozzi Supercar

Supersportowe coupe, którego parametry techniczne pozostają tajemnicą ma ważyć od 900 do 1135 kilogramów i spalać średnio od 1,2 do 2,35 litrów paliwa na 100 km. Osiągi, w które celuje Velozzi to przyspieszenie do setki poniżej 3 sekund i prędkość maksymalna co najmniej 325 km/h. Niestety na pierwsze efekty musimy poczekać jeszcze 2-3 lata.

Skomentuj na forumUdostępnij