Aktualności
18.08.2009

Peugeot RCZ Rozszyfrowany

Dokładnie miesiąc przed publiczną premierą Peugeot ujawnia najważniejsze informacje dotyczące najnowszego modelu w swojej palecie - kompaktowego coupe RCZ. Auto zobaczymy na żywo już w połowie września na salonie samochodowym we Frankfurcie, gdzie zostanie również pokazany jego prototyp o napędzie hybrydowym.

Jak twierdzi producent pojazd ten, bazujący na koncepcie 308 RC Z pokazanym jeszcze w 2007 roku, otwiera nowy rozdział w historii marki. To pierwszy, produkowany seryjnie, osobowy model Peugeota, którego nazwą nie jest oznaczenie cyfrowe z zerem (zerami) w środku. To również bardzo śmiały atak firmy na nowy segment, w którym niepodzielnie króluje Audi TT. Docelowo auto ma być dostępne w czterech wersjach napędowych, na początek otrzymamy trzy.

Peugeot RCZ

Trzonem oferty będzie zupełnie nowa, benzynowa jednostka 1,6 litra THP z turbodoładowaniem rozwijająca 200 KM mocy i 255 Nm momentu obrotowego (278 w trybie overboost). Silnik połączony z ręczną skrzynią biegów pozwoli na przeprowadzenie ataku z 80 do 120 km/h w ciągu 6,5 sekundy i rozpędzenie się do setki w 7,6 sekundy. Jego apetyt na nie przekraczać średniej 5,9 l/100 km.

Peugeot RCZ

Dla mniej wybrednych znajdzie się 1,6-litrowe THP o mocy 156 KM i momencie 240 Nm (spalanie 5,75 litra) lub 2-litrowe HDi FAP o mocy 163 KM i momencie 340 Nm (4,5 l/100km). Do dyspozycji ręczna skrzynia biegów, a od lata 2010 również zupełnie nowy mechanizm sekwencyjny.

Peugeot RCZ

Czwarta opcja napędowa, która pozostaje aktualnie w fazie prototypu to RCZ HYbrid4. Samochód będzie napędzać silnik elektryczny i, dość niespodziewanie, silnik wysokoprężny. Auto ma produkować tylko 95 gramów dwutlenku węgla na kilometr (dla porównania trzy poprzednie warianty produkują odpowiednio 165, 159 i 139 g/km).

Peugeot RCZ HYbrid4

RCZ w trzech wersjach silnikowych wejdzie do sprzedaży na wiosnę przyszłego roku. Producent na razie nie ujawnia cen, ani szczegółowych planów odnośnie wersji hybrydowej, która na rynku mogłaby pojawić się najszybciej w roku 2011.

Skomentuj na forumUdostępnij