Aktualności
11.09.2009

Lotus Evora Type 124 Endurance Racecar

Evora, najnowszy model brytyjskiego Lotusa, trafił do rąk pierwszego właściciela dopiero niespełna dwa tygodnie temu, a jego twórcy ujawniają już dziś wersję wyścigową. Podobnie, jak w przypadku pojazdu drogowego, wyścigowa Evora będzie długo dojrzewać. Auto zobaczymy na torze dopiero za osiem miesięcy.

Wyczynowe coupe ukryte pod kryptonimem Type 124 będzie napędzane tym samym V6 Toyoty, co wersja szosowa. W zależności od regulacji w danej klasie i wyścigu silnik będzie produkował od 400 KM wzwyż (auto szosowe ma tylko 280 KM) a masa całego auta nie będzie przekraczać 1200 kilogramów, czyli nawet o 200 kg mniej, niż cywilna Evora.

Lotus Evora Type 124 Endurance Racecar

Nowości w Type 124 to również wyczynowa, 6-stopniowa, sekwencyjna skrzynia biegów, klatka bezpieczeństwa, 120-litrowy zbiornik paliwa, system przeciwpożarowy, przestrojone zawieszenie i wzmocniony układ hamulcowy oraz dodatkowe, karbonowe ospoilerowanie. Całość pozostaje w zgodzie z regulacjami FIA.

Lotus Evora Type 124 Endurance Racecar

Wyścigowa Evora zadebiutuje w maju przyszłego roku w 24-godzinnym wyścigu na Nuerburgringu. Później auto pojawi się na Merdeka Millennium 12 Hours w Sepang w Malezji (sierpień), 24-godzinnym wyścigu na Silverstone (październik) oraz 24-godzinnym wyścigu w Dubaju (styczeń 2011). Pojazd najprawdopodobniej będzie startował w klasie GT3.

Skomentuj na forumUdostępnij