27.07.2010

Formuła 1 Grand Prix Niemiec Niesmaczna atmosfera

Formuła 1 po wizycie w Wielkiej Brytanii przeniosła się na kontynentalną Europę do jednego z najstarszych wyścigów w swojej historii - rozgrywanego od 1926 roku Grand Prix Niemiec. Rekord sześciu wygranych od 1939 roku należy do Rudolfa Caraccioli, za którym dwa wyścigi w tyle jest Michael Schumacher. Czy Schumi'emu, który powrócił po kilku latach przerwy, udało się dołożyć coś do swojego wyniku?

Niestety nie - w klasyfikacjach utytułowany Niemiec był dopiero 11, a w samym wyścigu zdołał dojechać do miejsca 9. Po raz kolejny nie poszczęściło się również Vettelowi. Kierowca Red Bulla po raz kolejny wywalczył w pięknym stylu pole position (wyprzedził Alonso, o... 0,002 sekundy, co odpowiada około 15-20 cm), ale już na starcie znalazł się w kleszczach obu Ferrari i do mety dojechał "jedynie" na pozycji 3. Prowadzenie objął wówczas Massa, na którym znalazł się Alonso. Ale wyścig wcale nie zakończył się takim wynikiem.

Na 48 okrążeniu na torze w Hockenheim, świętującym 40 lat w Formule 1, Massa otrzymał niezwykle wymowny komunikat: "Fernando jest szybszy od ciebie. Możesz potwierdzić, że zrozumiałeś tą wiadomość?". Okrążenie później prowadził już Alonso i właśnie takim wynikiem zakończyło się Grand Prix. Za manewr ten Ferrari zostało ukarane grzywną w wysokości 100 tysięcy dolarów, a sprawa ma mieć swój ciąg dalszy w Światowej Radzie Sportów Motorowych.

Czwarte i piąte miejsce na mecie zajęli kierowcy McLarena: najpierw Hamilton, potem Button. Szósty uplasował się Mark Webber, który startował z miejsca czwartego. Robert Kubica zakończył wyścig na miejscu siódmym, a jego kolega z zespołu drugi raz w tym roku sięgnął po punkty - Vitaly Petrov zameldował się na mecie na pozycji 10. Lokaty 8 i 9 obstawił Mercedes.

Grand Prix Niemiec 2010 - wyniki
F1 2010 - klasyfikacja generalna

Po niedzielnym wyścigu kolejność w czołówce kierowców jak i konstruktorów nie uległa zmianie, nieznacznie zmniejszyły się tylko dystanse między liderami, a obsadzającymi pozycje bezpośrednio za nimi. Kolejny wyścig już 1 sierpnia. Będzie nim Grand Prix Niemiec.