09.10.2011

Formuła 1 Grand Prix Japonii I po zawodach

W tym roku zawody Formuły 1 zostały całkowicie zdominowane przez Red Bulla i zeszłorocznego mistrza świata, Sebastiana Vettela, który uciekł rywalom na kilka długości. Trzy tygodnie temu Niemcowi do kolejnego tytułu zabrakło tylko jednego punktu, ale dzisiaj wystarczyło, aby dojechał do mety na 10 miejscu. Grand Prix Japonii ukończył dużo wyżej - na ostatnim stopniu podium.

W 15 tegorocznych wyścigach Vettel stawał na pole position aż 12 razy, pozostałe trzy razy należały do jego zespołowego kolegi, Webbera. Dwunaste pole position zdobył właśnie w Japonii, wyprzedzając Buttona i Hamiltona w McLarenach. Webber wykręcił dopiero szósty czas, pozostawiając pole do popisu kierowcom Ferrari - czwarte pole startowe wywalczył Massa, piąte Alonso. Do pierwszej dziesiątki dostał się również Schumacher, Kobayashi i obaj kierowcy Renaulta, Senna i Petrov, którzy w poprzedniej eliminacji pokazali się z najgorszej strony.

O kolejności na mecie porannego (wg czasu polskiego, oczywiście) Grand Prix Japonii zadecydowało zużycie ogumienia i obrana w związku z nimi taktyka. Wygrał Button, ze stratą 1,1 sekundy na mecie zjawił się Alonso, a 2 sekundy do zwycięzcy stracił Vettel, który jednocześnie zapewnił sobie jako najmłodszy kierowca w historii F1 drugi tytuł mistrza świata. Z pełnymi wynikami wyścigu można zapoznać się na oficjalnej stronie Formuły 1 - formula1.com..

Formuła 1 Grand Prix Japonii

Sebastian Vettel wystartował w Formule 1 po raz pierwszy w 2007 roku w czerwcowym Grand Prix USA. Za kierownicą bolidu zespołu BMW Sauber zajął ósme miejsce, sięgając od razu po pierwszy punkt w swojej karierze. W roku debiutu sięgnął po punkty jeszcze tylko raz - w Chinach za kierownicą bolidu Toro Rosso uplasował się czwarty. Pierwsze zwycięstwo odniósł w sezonie 2008 we Włoszech, a w kolejnym roku wylądował w Red Bullu i sięgnął po tytuł wicemistrza świata. W 77 wyścigach Vettel zdobył 27 razy pole position, 7 razy najszybsze okrążenie, zwyciężył 19 razy i 33 razy stawał na podium.

Podwójny mistrz świata zgromadził w tym roku już 324 punkty. Drugi w tabli Button ma ich "tylko" 210, a goni go Alonso z dorobkiem 202 oczek, Webber z dorobkiem 194 punktów i Hamilton z dorobkiem 178 punktów. O tytuł mistrzowski walczą jeszcze zespoły Red Bulla i McLarena (odpowiednio 518 i 388 punktów). Do końca sezonu pozostały jeszcze cztery eliminacje: Korea, Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Brazylia. Najbliższy wyścig już za tydzień.