Aktualności
11.07.2012

Aston Martin V12 Vantage Roadster Pełne zaangażowanie

Choć na pierwszy rzut oka trudno w to uwierzyć, liczba aktualnych modeli Aston Martina zbliża się już do dwudziestu. Niedawno marka pokazała zupełnie nowego, 573-konnego Vanquisha, a dzisiaj przedstawiła roadstera V12 Vantage. Najmocniejsze z najmniejszych aut Astona trafi tylko do rąk niewielkiej liczby wybrańców.

Odkryty V12 Vantage z miękkim, składanym dachem dzieli większość elementów z coupe, ale znajdziemy w nim kilka wyraźnych różnic. Te najważniejsze to przeprojektowane wloty powietrza z przodu, spoiler na klapie bagażnika, amortyzatory i sprężyny zawieszenia, dyfuzor łączący końcówki wydechu i położoną na środku chłodnicę oleju, elementy nadwozia z nagiego karbonu oraz szklane przełączniki na konsoli środkowej.

Aston Martin V12 Vantage Roadster

Pod maską auta pracuje 5,9-litrowe V12 (umownie 6-litrowe) o mocy 517 KM i momencie obrotowym 570 Nm, które galopują na tylną oś poprzez ręczną przekładnię o sześciu biegach. Ważący 1760 kilogramów Roadster ma rozpędzać się do 100 km/h w około 4,5 sekundy i rozwijać prędkość maksymalną 305 km/h. Nowością jest tryb jazdy "Sport", w którym silnik reaguje żywiej, a wydech ryczy donośniej. Za zatrzymanie auta odpowiadają karbonowo-ceramiczne tarcze hamulcowe, których średnica z przodu sięga aż 398 milimetrów.

Aston Martin V12 Vantage Roadster

V12 Vantage Roadster, z możliwością szczegółowej personalizacji, wyprodukowany będzie w ściśle ograniczonej liczbie egzemplarzy. Aston Martin jeszcze jej jeszcze nie zdradza, a nieoficjalnie mówi się o zaledwie 101 sztukach. Cena każdej z nich ma startować od 150 tysięcy funtów, co odpowiada obecnie prawie 800 tysiącom złotych. Samochód można już zamawiać.

Skomentuj na forumUdostępnij