Aktualności
26.11.2012

Grand Prix Brazylii Trzy palce

Wczorajszy wyścig na torze w Interlagos zakończył sześćdziesiąty trzeci sezon Formuły 1, w którym wzięło udział dwanaście zespołów i dwudziestu pięciu kierowców. O trzeci tytuł mistrza świata w swojej karierze walczyli dwaj kierowcy: Sebastian Vettel w Red Bullu i Fernando Alonso w Ferrari.

Poprzedni wyścig wygrał Hamilton w McLarenie, który wyprzedził Vettela na kilkanaście okrążeń przed końcem. W Brazylii także McLareny rozdawały karty w klasyfikacjach. Pole position przypadło Hamiltonowi, który w przyszłym roku będzie jeździł w Mercedesie, a drugie miejsce startowe zdobył Button. Vettel i Alonso nie szarżowali - zodbyli odpowiednio czwarte i ósme miejsce. Dla Alonso, który tracił do Niemca 13 punktów była to bardzo trudna sytuacja. Trzeci Webber, piąty Massa, szósty Maldonado (ostatecznie cofnięty o 10 miejsca za trzecią reprymendę w tym roku, tym razem nie zjawił się na ważenie bolidu), siódmy Hulkenberg, dziewiąty Raikkonen.

Grand Prix Brazylii

Dla Vettela wyścig rozpoczął się w prawie najgorszy możliwy sposób. Już na pierwszym okrążeniu wyprzedzili go inni, w tym Alonso, a na którymś z kolejnym zakrętów po kontakcie z innym bolidem wylądował przodem w kierunku odwrotnym do kierunku jazdy z nieznacznie uszkodzonym bolidem. Alonso na początku drugiego okrążenia był już trzeci. Na piątym okrążeniu Hiszpan nie zmieścił się w jednym z zakrętów i stracił pozycję, wracając na tor tuż przed Webberem i Massą. Vettel był w tym czasie już szesnasty. Na tor spadało coraz więcej kropel deszczu.

Grand Prix Brazylii

Na szóstym okrążeniu o barierkę z opon rozbił się Grosjean w Lotusie. Webber na siódmym wpadł w poślizg i stanął bokiem, spadając prawie na sam koniec. Na ósmym okrążeniu Vettel był już siódmy. Na prowadzeniu dwa McLareny, Hemilton tuż przed Buttonem. Trzeci Hulkenberg. Prognoza pogody zakłada, że opady ne przybiorą na sile. Hamilton, Vettel i Alonso wymieniają ogumienie na przejściowe dopiero na 11 z 71 okrążeń. Button na prowadzeniu, w wyścigu nie jedzie już czterech kierowców.

Grand Prix Brazylii

Na 19 okrążeniu Button spada na drugie miejsce. Na prowadzenie po raz pierwszy w swojej karierze wychodzi Hulkenberg w bolidzie Force India! Hamilton i Alonso wymieniają opony po raz drugi, tym razem na suchą nawierzchnię. Vettel i Webber idą w ich ślady okrążenie później. Hamilton jest trzeci, Alonso czwarty, Vettel z uszkodzeniami w tylnej części samochodu piąty. Wiele odłamków po licznych stłuczkach zagrażającym kierowcom i bolidom przywołało do służby na 23 okrążeniu samochód bezpieczeństwa. Button i Hulkenberg wymieniają ogumienie.

Grand Prix Brazylii

Samochód bezpieczeństwa zjeżdża na spoczynek z początkiem 29 okrążenia. Na torze w niektórych miejscach znowu robi się mokro. Kobayashi w Sauberze wygrywa warkę z Red Bullami, a na 32 okrążeniu wyprzedza Alonso i awansuje na czwarte miejsce. Alonso odzyskuje pozycję niecałe okrążenie później. Vettel szósty, tuż za nim Massa w Ferrari. Na 34 okrążeniu Massa wyprzedza Red Bulla i awansuje na pozycję szóstą. Najszybszym zawodnikiem na torze Hamilton na trzecim miejscu. Na 37 okrążeniu Massa awansuje na piąte miejsce.

Grand Prix Brazylii

Hulkenberg na 48 okrążeniu wpadł w poślizg, oddając prowadzenie Hamiltonowi. Na torze znowu coraz więcej kropel deszczu i niektórzy kierowcy wracają do przejściowego ogumienia. Vettel wymienia opony na 53 okrążeniu i wraca na tor na miejscu 10. Raikkonen wpadł w poślizg i pogubił się w powrocie na tor, musząc zawrócić przez zamkniętą bramą w bocznej uliczce. Na 55 okrążeniu Hamilton i Hulkenberg zderzają się dotkliwie. Hamilton odpada, Hulkenberg jedzie dalej. Alonso awansuje na miejsce trzecie. Vettel znowu zjeżdża na wymianę opon, która zajmuje kilka razy dłużej, niż zwykle i spada na miejsce 12.

Grand Prix Brazylii

Na okrążeniu 57 opony wymienia Alonso, spada na czwarte miejsce. Vettel ósmy. Hulkenberg za zderzenie z Hamilton zostaje ukarany przejazdem przez aleję serwisową. Dziesięć okrążeń do końca i nic nie wskazuje na to, aby emocje miały opaść przed pojawieniem się flagi w szachownicę. Na torze robi się coraz bardziej mokro. Na przedostatnim okrążeniu rozbija się Di Resta, a wyścig kończy się zaraz po zjechaniu samochodu bezpieczeństwa z toru.

Grand Prix Brazylii

Dwudziesty i ostatni wyścig Formuły 1 w tym roku wygrał Jenson Button w bolidzie McLarena. Miejsce drugie zajął Fernando Alonso w Ferrari, a trzecie Felipe Massa w drugim Ferrari. Sebastian Vettel kończy wyścig na szóstym miejscu i jako najmłodszy kierowca w historii F1 zdobywa trzeci z rzędu tytuł mistrza świata.

Skomentuj na forumUdostępnij