Aktualności
06.06.2013

Ferrari F12berlinetta Silnik roku

Ferrari po raz trzeci z rzędu może cieszyć się pozycją producenta silników, które nagrodzono tytułami w prestiżowym plebiscycie International Engine of the Year Awards. W poprzednich latach w swoich kategoriach wagowych triumfowało serce 458 Italii, teraz pałeczkę przejęła fabryka mocy spod maski F12.

W tym roku wyróżnienia przyznawano głosem jury złożonego z 86 dziennikarzy motoryzacyjnych z 35 krajów całego świata. Włoskie V12 poszło w ślady 4,5-litrowego V8 z 458 Italii i zdobyło wyróżnienia w dwóch kategoriach: Best Performance Engine oraz Above 4-litre Engine, czyli silnik o najlepszej wydajności oraz silniki o pojemności ponad czterech litrów. Oznacz to, że w ciągu ostatnich trzech lat Ferrari zgarnęło aż sześć tytułów.

Ferrari F12berlinetta

Motor napędzający coupe F12berlinetta mierzy sobie 6,26 litrów pojemności i produkuje 740 KM oraz 690 Nm. Oznacza to, że wolnossąca jednostka z jednego litra pojemności rozwija aż 118 KM. Silnik rozkręca się do 8700 obrotów na minutę, a już od 2,5 tysiąca dostarcza 80% maksymalnego momentu obrotowego. W porównaniu do swojego poprzednika, V12 z modelu 599 GTB Fiorano, jest o 120 KM mocniejszy przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa i emisji spalin o około jedną trzecią.

Ferrari F12berlinetta

Widlasta ósemka z 458 Italii oczywiście w tym roku nie przepadła - jednostka uplasowała się w obu wspomnianych kategoriach tuż za silnikiem z F12berlinetty. Tytułem międzynarodowego silnika roku po raz pierwszy okrzyknięto 1-litrową, 3-cylindrową jednostkę Forda, która pracuje we Fieście, B-Maxie, Focusie, C-Maxie i Grand C-Maxie. Ferrari w tej kategorii wylądowało na miejscu piątym.

Skomentuj na forumUdostępnij