Aktualności
17.08.2013

Galpin GTR1 Niepoprawny historycznie

Nic nie wskazuje na to, aby uczucie wiecznej młodości miało kiedykolwiek opuścić Forda GT i wszelkie wariacje na jego temat. Dba o to sam producent auta, twórcy inspirowanych nim maszyn, konstruktorzy replik, a także tunerzy. We wszystkie trzy ostatnie przypadki wpisuje się najnowsze dzieło Galpin Auto Sports.

Amerykanie wzięli na warsztat Forda GT z 2007 roku, dla którego przygotowali nową karoserię, zmodyfikowane zawieszenie, nowe wnętrze oraz zestaw podwójnego doładowania silnika. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: ekipa GAS chciała pokazać, jak mógłby wyglądać GT dzisiaj, gdyby Ford nie zakończył jego produkcji i przygotował dzisiaj nową generację. Supercoupe nazwano GTR1.

Galpin GTR1

Pierwszy, prototypowy egzemplarz otrzymał nadwozie z aluminium, wykonane ręcznie w kalifornijskim Metalcrafters. Kolejne sztuki będą mogły być zbudowane w podobny sposób, lub z włókien węglowych. Dwuosobową kabinę auta wypełniła błękitna skóra od szkockiego Bridge of Weir z blisko 100-letnią tradycją. Wyposażenie seryjne objęło między innymi sprzęt grający marki McIntosh oraz 20-calowe felgi z mocowaniem typu knock-off z ogumieniem Pirelli P Zero Rosso.

Galpin GTR1

Silnik auta, umieszczone centralnie V8 o pojemności 5,4 litrów, po instalacji systemu podwójnego doładowania produkuje na 91-oktanowym paliwie 1038 KM i 1001 Nm. Jednostka może pracować także na 100-oktanowej benzynie. Wtedy do dyspozycji dostaniemy aż 1214 KM i 1201 Nm! Z takimi parametrami radzi sobie 6-stopniowa przekładnia Ricardo z dwudyskowym sprzęgłem oraz węglowo-węglowe tarcze hamulcowe, czyli wynalazek rodem z... myśliwca F22, Boeinga 787 czy bolidów Formuły 1.

Galpin GTR1

Osiągi? Przy obecnym ustawieniu skrzyni biegów i masie auta sięgającej około 1360 kilogramów: 60 mph w 3,1 sekund, 100 mph w 6,8 sekund, ćwierć mili w 10,6 sekund z prędkością 152 mph na wylocie i test 0-200-0 mph zdawany w czasie 18,9 sekund. Prędkość maksymalną skalkulowano na co najmniej 225 mil na godzinę, czyli ponad 362 kilometry na godzinę.

Galpin GTR1

GTR1 zadebiutował dziś podczas cyklicznego spotkania The Quail w Monterey, a w niedzielę stanie wśród konceptów na Pebble Beach Concours d'Elegance. Galpin Sports Auto zamierza uruchomić produkcję auta na początku przyszłego roku w liczbie co najmniej sześciu egzemplarzy, ale nie więcej, niż 24 sztuk. Cena wyjściowa auta z nadwoziem z włókien węglowych gotowego do jazdy to 1,024 miliona dolarów, czyli około 3,25 milionów złotych.

Skomentuj na forumUdostępnij