Aktualności

Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse Legenda Jeana Bugatti

W lipcu tego roku Bugatti zapoczątkowało serię sześciu specjalnych wydań Veyrona Grand Sport Vitesse, upamiętniających najważniejsze postaci w przedwojennej historii firmy. Teraz czas na ciąg dalszy. Drugi samochód z rodziny Les Legendes de Bugatti poświęcono Jeanowi Bugatti, synowi założyciela marki.

Gianoberto Carlo Rembrandt Ettore Bugatti, znany po prostu jako Jean, przyszedł na świat w styczniu 1909 roku i był najstarszym synem Ettore. Jean po nauce i zdobyciu doświadczenia między innymi w Peugeocie już jako nastolatek stał się kluczową postacią w firmie. W roku 1936 wyręczył ojca w roli szefa całego przedsięwzięcia. Jean wsławił się przede wszystkim projektowaniem karoserii dla swoich samochodów, ale odpowiadał również za rozwój silników i podwozi.

Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse La Voiture Noire

To dzięki niemu w Bugatti powstał majestatyczny model Type 41 Royale, popularne modele Type 55 Roadster, Type 50, Type 57 w wariantach Ventoux, Stelvio i Atalante oraz zjawiskowy Type 57SC Atlantic. Bugatti sprzedało tylko trzy egzemplarze Atlantica. Czwarty, wyprodukowany jako pierwszy, Jean zachował dla siebie, poruszając się nim na co dzień. Maszyna ze względu na kolor znana jako "La Voiture Noire" ("Czarny samochód") zaginęła niestety w trakcie drugiej wojny światowej i jej los pozostaje tajemnicą do dnia dzisiejszego.

Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse La Voiture Noire

Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse "Jean Bugatti" to próba odtworzenia "La Voiture Noire" na dzisiejszych warunkach. Maszynę wyróżnia przede wszystkim: karoseria z czarnego włókna węglowego, pokrytego tylko przezroczystym lakierem zabezpieczającym, czarne felgi, brązowa tapicerka oraz ikony 200-konnego Type 57SC Atlantic i podpis Jeana. Ramkę grilla i logo EB z tyłu auta wykonano po raz pierwszy w przypadku Veyrona z platyny.

Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse La Voiture Noire

Z technicznego punktu widzenia mamy do czynienia ze standardowym Veyronem Grand Sport Vitesse: przed tylną osią pracuje 8-litrowy, poczwórnie doładowany silnik W16, który rozwija 1200 KM i 1500 Nm i pozwala na rozwinięcie 100 km/h w czasie zaledwie 2,6 sekund. Współczesny "La Voiture Noire" powstanie w zaledwie trzech egzemplarzach. Cena każdego to 2,28 milionów euro... plus podatki i opłaty lokalne. Obecnie to prawie 10 milionów złotych. Auć!

Skomentuj na forumUdostępnij