Aktualności
03.04.2014

Panoz Esperante Spyder 25th Anniversary Limited Edition

Panoz, tytułujący się mianem producenta najbardziej ekskluzywnych samochodów sportowych z Ameryki, świętuje w tym roku dwudziestą piątą rocznicę działalności. Firma, o której słyszeliśmy ostatnio cztery lata temu za sprawą coupe Abruzzi, przygotowała z tej okazji limitowaną edycję modelu Esperante Spyder.

Esperante pojawił się w gamie Panoza w dwóch wersjach nadwoziowych już w 1998 roku, kiedy to zasilany był 4,6-litrowym V8 od Forda o mocy prawie 310 koni mechanicznych. Rocznicowy Spyder korzysta w bazowej wersji z 5-litrowego V8, przygotowanego we współpracy z Elan Power Products, o mocy 309 KM. Aluminiowy, 32-zaworowy motor współpracuje z ręczną 6-stopniową przekładnią firmy Tremec lub 6-stopniowym automatem. Auto takie waży 1405 kilogramów.

Panoz Esperante Spyder 25th Anniversary Limited Edition

Druga opcja napędowa to widlasta ósemka o pojemności 5,4 litrów ze sprężarką, która doprowadza do uwolnienia 583 KM. Silnik ten jest standardem w zmienionym aerodynamicznie, cięższym o 90 kilogramów Spyderze GT z wzmocnionym podwoziem, karoserią z włókien węglowych i wyczynowym ogumieniem Michelin Pilot Super Sport. Opcją w tym wypadku jest ten sam silnik, ale z mocą podniesioną aż do 811 koni mechanicznych.

Panoz Esperante Spyder GT 25th Anniversary Limited Edition

Standardowy Esperante Spyder z aluminiowym podwoziem, aluminiową karoserią i 309-konnym silnikiem kosztuje 189 tysięcy dolarów (obecnie to prawie 575 tysięcy złotych). Wśród opcji, oprócz mocniejszego silnika i automatycznej skrzyni biegów, znajdziemy dodatki karoserii z włókien węglowych, lekkie felgi BBS, węglowe fotele i miękki dach. Ceny wersji GT zaczynają się od 229 tysięcy dolarów (około 695 tysięcy złotych).

Skomentuj na forumUdostępnij