Aktualności
22.08.2014

BMW i8 Concours d'Elegance Edition

W czerwcu w ręce pierwszych, europejskich klientów oddano pierwsze egzemplarze hybrydowego BMW i8, ale w większości krajów auto nie pojawiło się jeszcze w salonach sprzedaży. To sprawia, że każda okazja szybszego wejścia w jego posiadanie jest szczególnie kusząca. Piekąc dwie pieczenie na jednym ogniu przyrządzono wersję Concours d'Elegance Edition.

Jedyne w swoim rodzaju auto powstało przy współpracy BMW z Pebble Beach Company, organizatorem słynnego, kalifornijskiego konkursu elegancji. Coupe wyróżnia się przede wszystkim: lakierem Frozen Grey Metallic z katalogu BMW Individual, skórzaną tapicerką Dalbergia Brown, zszywaną niebieskimi nićmi, niebieskimi pasami bezpieczeństwa, logotypami "BMW i8" na zagłówkach, wyciętym laserowo napisem "Pebble Beach Concours d'Elegance Edition" na progach, podpisami osób odpowiedzialnych za opracowanie i8 oraz laserowymi światłami, które czekają jeszcze za zatwierdzenie przez władze USA.

BMW i8 Concours d'Elegance Edition

Futurystyczne BMW i8 zasilane jest umieszczonym przy tylnej osi, turbodoładowanym silnikiem spalinowym o trzech cylindrach, pojemności 1,5 litra i mocy 231 KM oraz ulokowanym z przodu silnikiem elektrycznym o mocy 131 KM. Ważące 1560 kilogramów coupe rozpędza się do stu kilometrów na godzinę w czasie 4,4 sekund i według obowiązujących norm pomiarowych spala średnio 2,1 litra paliwa na sto kilometrów. Wynik ten zawdzięcza trybowi elektrycznemu eDrive, w którym prędkość maksymalna sięga 120 kilometrów na godzinę, a zasięg dochodzi do 37 kilometrów.

BMW i8 Concours d'Elegance Edition

Zbudowane w jednym egzemplarzu i8 Concours d'Elegance Edition sprzedano na licytacji prowadzonej przez dom aukcyjny Gooding & Company. Wartość auta szacowano na skromne 150-200 tysięcy dolarów, ale kolekcjonerzy byli zupełnie innego zdania. Samochód został sprzedany za 825 tysięcy dolarów, pięciokrotność zakładanej wartości! Aktualnie to 2,6 miliona złotych. Na rynku polskim 362-konne, niemieckie auto z napędem na wszystkie koła w standardowej konfiguracji zostało wycenione na prawie 574 tysiące złotych brutto.

BMW i8 Qualcomm Safety Car

Na tym dobrych informacji dla hybrydowych BMW nowej ery nie koniec. Już w połowie września miejskie i3 i sportowe i8 pojawią się w rolach obsługi zupełnie nowych mistrzostw świata elektrycznej Formuły E. Model i8 wystąpi tam w roli samochodu bezpieczeństwa, i3 będzie pojazdem pomocy medycznej. Co ciekawe samochody BMW jak i bolidy mają korzystać w bezprzewodowego, indykcyjnego systemu ładowania baterii Qualcomm Halo firmy Qualcomm Incorporated. W pierwszym sezonie Formuły E weźmie udział dziesięć zespołów i co najmniej dwudziestu kierowców.

Skomentuj na forumUdostępnij