Aktualności
04.09.2014

Mazda MX-5 Przyszła milionerka

Minionej nocy, a momentami minionego poranka w trzech miejscach na kuli ziemskiej odsłonięto czwartą generację Mazdy MX-5, najpopularniejszego roadstera świata. Model, którego poprzednie generacje wyprodukowano w ciągu dwudziestu pięciu lat w ilości ponad 947 tysięcy egzemplarzy, odsłonięto na specjalnych pokazach w Hiszpanii, Japonii oraz w Stanach Zjednoczonych.

Samochód, którego podwozie opracowano we współpracy z Fiatem, korzysta z najnowszych technologii Mazdy firmowanych szyldem Skyactiv i podąża nurtem stylistycznym "Kogo - Dusza ruchu", w ramach którego zaprojektowano dotychczas seryjne modele 3, 6 oraz CX-5. Pojazd ucieleśnia też filozofię Jinba Ittai, czyli jeźdźca i konia, stanowiących jedność. Nowa MX-5 w porównaniu do poprzednika uległa... skurczeniu: rozstaw osi zmalał z 2330 do 2315 milimetrów, długość spadła z 4020 do 3915 milimetrów, szerokość zmalała z 1255 do 1235 milimetrów, a wysokość wzrosła z 1720 do 1730 milimetrów.

Mazda MX-5

Całe auto ma być o około 100 kilogramów lżejsze od MX-5 trzeciej generacji, która bez kierowcy waży niecałe 1100 kilogramów, a jego środek ciężkości będzie położony jeszcze niżej, niż poprzednio. Pod maską wyląduje benzynowy silnik z rodziny Skyactiv-G z bezpośrednim wtryskiem paliwa i typowym dla marki, wysokim stopniem sprężania. Jednostka zostanie związana z ręczną skrzynią biegów Skyactiv-MT o sześciu przełożeniach, poprzez którą moc będzie przekazywana na tylną oś z 16-calowymi kołami i ogumieniem w rozmiarze 195/50.

Mazda MX-5

MX-5 czwartej generacji, znana na innych rynkach jako Miata lub po prostu Roadster, wejdzie do sprzedaży dopiero latem przyszłego roku. Wtedy też będziemy znać dokładną specyfikację i ceny auta, ale więcej szczegółów powinniśmy poznać już na początku października przy okazji prezentacji MX-5 na salonie w Paryżu. Nieoficjalnie mówi się, że model będzie oferowany nie tylko z 2-litrowym silnikiem, ale również z 1,5-litrową jednostką, używaną obecnie w Maździe 2. Obecna MX-5, której ceny zaczynają się od 108 tysięcy złotych, oferuje swoim właścicielom 160 koni mechanicznych, pozwalające na rozpędzenie się do 100 km/h w czasie 7,9 sekund.

Skomentuj na forumUdostępnij