Aktualności
11.10.2014

Ferrari F60America Urodzona w Ameryce

Ferrari opanuje w ten weekend ratusz oraz najsłynniejszą ulicę Beverly Hills, Rodeo Drive. A wszystko to w ramach obchodów sześćdziesiątej rocznicy obecności włoskiej firmy w Ameryce Północnej. Już dziś wieczorem publicznie zostanie pokazany przygotowany na tę okazję roadster F60America, a jutro na ulice miasta wyjedzie kilkadziesiąt samochodów marki.

Już w niedzielę rano w Beverly Hills zbiorą się samochody członków Ferrari Club of America, a na widok publiczny zostanie wystawionych "60 najbardziej spektakularnych samochodów Ferrari, jakie kiedykolwiek zbudowano". Dzisiaj wieczorem podczas uroczystości w miejskim ratuszu swoją światową premierę będzie miał model F60America, który na pierwszych zdjęciach pokazano wczoraj. Pojawienie się auta jako ostatniego Ferrari pod swoimi rządami miesiąc temu zapowiadał Luca di Montezemolo. Włoch już za kilka dni opuści stanowisko prezesa Ferrari, które zajmował przez ostatnie 23 lata.

Ferrari F60America

Rocznicowe F60America zostało oparte na coupe F12berlinetta, na bazie którego w tym roku przygotowano już innego roadstera: powstałe na specjalne zamówienie w jednym egzemplarzu F12 TRS. Najnowsze dzieło Ferrari otrzymało zupełnie nową karoserię w barwach zespołu North American Racing Team, który pod koniec lat pięćdziesiątych na terenie USA utworzył Luigi Chinetti oraz dwukolorowe wnętrze, oblane wokół kierowcy czerwienią. Pod maską znajdziemy nagradzane na całym świecie V12 o pojemności prawie 6,3 litrów i mocy 740 koni mechanicznych, która pozwala na rozpędzenie się do 100 km/h w czasie jedynie 3,1 sekund.

Ferrari F60America

Wzorem modelu 275 GTS/4 NART Spider, który Chinetti zamówił dla swoich klientów w 1967 roku, F60America powstanie zaledwie w dziesięciu kolekcjonerskich egzemplarzach. Wszystkie oczywiście już dawno sprzedano. Nieoficjalnie mówi się, że za każdą sztukę Włosi życzyli sobie po 2,5 miliony dolarów, czyli w przeliczeniu ponad osiem milionów złotych. Mimo to chętnych z pewnością nie brakowało: USA to największy rynek zbytu Ferrari. W pierwszym sześciu miesiącach tego roku sprzedano tutaj 1062 samochody marki, co oznacza rekordowy wzrost o 13% w porównaniu do tego samego okresu roku 2013.

Skomentuj na forumUdostępnij