Aktualności
17.10.2014

Ariel Atom 3S Suma dobrych pomysłów

Od prawie dekady Ariel Atom produkowany jest po obu stronach Atlantyku. Na terenie USA obowiązki te spoczywały początkowo na Brammo Motorsports, a od 2008 na powołanym specjalnie w tym celu TMI AutoTech z siedzibą przy torze Virginia International Raceway. Ich najnowsza propozycja to Atom trzeciej generacji w specyfikacji 3S.

Pod postacią modelu 3S przygotowano pakiet sprawdzonych komponentów i autorskich rozwiązań, których nie znajdziemy w innych odmianach Atoma. Najważniejsza zmiana to uzbrojenie 2,4-litrowego silnika Hondy w zaprojektowany w TMI AutoTech układ turbodoładowania, który gwarantuje podniesienie mocy do 370 koni mechanicznych. Pomijając limitowanego Atoma 500 V8 o mocy około 500 koni mechanicznych, 3S jest najmocniejszą z dotychczasowych ewolucji brytyjskiego auta, przeznaczoną do poruszania się po zwykłych drogach.

Ariel Atom 3S

3S dysponuje również nowym układem kontroli trakcji z pięcioma trybami pracy, nowym układem hamulcowym z 4-tłoczkowymi zaciskami Alcon, regulowanymi amortyzatorami JRi, połączonymi z 2-częściowymi sprężynami oraz nowym wyświetlaczem LCD. Pojazd można wyposażyć w pełnowymiarową, przednią szybę oraz jedną z trzech skrzyń biegów. Podstawowa oferta to ręczny mechanizm o sześciu przełożeniach ze standardowymi lub skróconymi przełożeniami. Zupełna nowość do sekwencyjnie sterowana, 6-biegowa przekładnia Sadev z łopatkami przy kierownicy.

Ariel Atom 3S

Turbodoładowany Atom 3S będzie potrzebował niespełna 2,8 sekund na rozpędzenie się do prędkości 60 mph i 10,7 sekund na pokonanie ćwiartki mili, czyli 402 metrów. Próba pokonania jednego okrążenia 5,26-kilometrowego Virginia International Raceway: 1 minuta i niecałe 59 sekund, czyli okolice bolidu Formuły Ford. Maszynę wyceniono na niecałe 90 tysięcy dolarów, podczas gdy zwykły Atom 3 z 233 KM bez doładowania kosztuje w Stanach Zjednoczonych dokładnie 64,5 tysiące dolarów. Według aktualnych kursów walut to odpowiednio 295 i 211,5 tysięcy złotych.

Skomentuj na forumUdostępnij