Aktualności
13.12.2014

Audi RS3 Sportback Czar pięciu cylindrów

Ujawnione ponad cztery lata temu RS3 Sportback ma już pierwszą młodość dawno za sobą. Dlatego usportowiony, najmocniejszy kompakt w grupie premium spod znaku Audi zobaczymy w przyszłym roku w odświeżonym wydaniu. Tak samo, jak poprzednio charakter samochodu definiuje pięciocylindrowy, rzędowy silnik z turbodoładowaniem.

Taka właśnie konfiguracja jednostki napędowej sięga korzeniami do początku lat osiemdziesiątych i wielkich sukcesów marki w sportach samochodowych. W przypadku drogowego RS3 Sportback mówimy o 2,5-litrowej, nagradzanej wielokrotnie na całym świecie jednostce serii TFSI, która poprzednio rozwijała 340 KM mocy oraz 450 Nm momentu obrotowego. W nowym wydaniu motor produkuje jeszcze więcej: dokładnie 367 koni mechanicznych oraz 465 niutonometrów, które dostępne są już od 1625 obrotów na minutę.

Audi RS3 Sportback

Umieszczone z przodu serce auta połączono z automatyczną przekładnią S Tronic o siedmiu biegach, nowym sprzęgłem wielopłytkowym oraz układem przekazywania napędu stale na wszystkie cztery koła z systemem selektywnego rozkładu momentów napędowych między kołami. Efekt współpracy wszystkich mechanizmów i elektroniki na prostej zamyka się w zaledwie 4,3 sekundach potrzebnych na rozwinięcie 100 km/h. Prędkość maksymalną ograniczono do 250 km/h, ale do listy opcji dołączono możliwość podniesienia limitu do 280 km/h, których w tej klasie nie osiąga żaden inny model. Średni apetyt na paliwo według norm NEDC: 8,1 litrów na 100 kilometrów.

Audi RS3 Sportback

Przyszłoroczne, ważące 1520 kilogramów RS3 Sportback to także przeprojektowane zderzaki, progi, grill, światła, felgi o średnicy 19 cali i szereg drobniejszych poprawek. Tak samo, jak poprzednio od zwykłego A3 Sportback pojazd odróżnia się obniżonym o 25 milimetrów zawieszeniem z możliwością uzbrojenia w adaptacyjne amortyzatory oraz umieszczenia w każdym roku węglowo-ceramicznych tarcz hamulcowych. Pięciodrzwiowy kompakt z oddziału Quattro GmbH wejdzie do sprzedaży latem przyszłego roku i dołączy do sześciu innych aut spod znaku RS (RS Q3, RS4 Avant, RS5 Coupe, RS5 Cabriolet, RS6 Avant i RS7 Sportback).

Skomentuj na forumUdostępnij